We wtorek, 4 kwietnia, tuż po zainaugurowaniu konferencji „Miasta innowacyjne” odbywającej się w MCK burmistrz Wiednia Michael Häupl przekazał prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu miejskie sofy „Vienas” (13 sztuk, 12 pomarańczowych i jedną białą), które stały się znakiem rozpoznawczym wiedeńskiej dzielnicy muzealnej Museums Quartier. Chętnie korzystają z nich wiedeńczycy i turyści szukający chwili odpoczynku od zgiełku miasta. Docelowym miejscem, w którym będą stały sofy jest plac przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.
– Sofy w Wiedniu stoją w dzielnicy muzeów, w Krakowie będą się znajdowały pod Muzeum Narodowym, na dużym placu w okolicy Błoń. Sądzę ze wrosną w krajobraz naszego miasta i przyjmą się wśród krakowian. Bardzo dziękuję – dodał prezydent Jacek Majchrowski.
Tuż po otwarciu dwudniowej konferencji „Miasta innowacyjne” oraz przekazaniu mebli miejskich włodarze Krakowa i Wiednia podpisali umowę o współpracy obu miast. Obszary wskazane w tegorocznej umowie to: planowanie systemu transportu miejskiego, miejskie usługi publiczne, architektura i kształtowanie przestrzeni miejskiej, odnowa i rewitalizacja obszarów miejskich, ochrona środowiska, ochrona zdrowia i sprawy społeczne, edukacja, nauka i badania naukowe, innowacje i technologie, kultura i przemysły kreatywne oraz sport a także budownictwo, w tym budownictwo komunalne i socjalne. Współpraca miast, które niekoniecznie są stolicami ma na skalę europejską bardzo duże znaczenie, ponieważ o nasze interesy i interesy naszych mieszkańców będziemy mogli lepiej zadbać wspólnie, nie tylko na arenie europejskiej, ale także w naszych krajach. Współpraca Krakowa i Wiednia dotyczy niemalże wszystkich dziedzin działania samorządu, między innymi kwestii technologii, administracji i komunikowania się mieszkańców z administracją samorządową. Nowym obszarem współpracy będzie budownictwo mieszkaniowe i socjalne – wyjaśnił burmistrz Wiednia Michael Häupl. W najbliższym czasie przedstawiciele obu miast będą wymieniać swoje doświadczenia na temat budowania wielkich hal widowiskowo – sportowych. Miasto Wiedeń przymierza się do takiej inwestycji, a Kraków ma już gotową i bardzo dobrze prosperującą TAURON Arenę Kraków.
Pierwszy dokument „Wspólne oświadczenie miasta Rzeczypospolitej Polskiej Krakowa i stolicy Republiki Austrii o współpracy w różnych obszarach polityki komunalnej, szczególnie w dziedzinie technologii miejskiej” został podpisany w 2000 roku na 4 lata. W 2013 roku zdecydowano, że współpracę będzie regulować umowa zamiast oświadczenia. Modyfikacja ta nie oznacza zamiany statusu kontaktów obu miast – nadal nie są to miasta partnerskie – ale podnosi rangę zawartego porozumienia.
Wiedeń nie zawiera formalnych partnerstw – sistercities, twin-cities. Podpisuje jedynie umowy o współpracy w konkretnych dziedzinach. Współpracuje głównie ze stolicami: (Ateny, Brasilia, Bratysława, Brno, Budapeszt, Chengdu, Kijów, Kraków, Ljubljana, Moskwa, Paryż, Teheran, Triest).
Od 28 czerwca 2002 roku działa w Krakowie Biuro Miasta Wiednia (ul. Mikołajska 4), od 2016 roku pod szyldem EurocommPR. Jest to spółka miejska Wiedeńskiego Holdingu Komunalnego, która prowadzi działania promocyjne miasta Wiednia w Belgradzie, Budapeszcie, Krakowie, Lublanie, Pradze, Sarajewie, Sofii i Zagrzebiu.