99. urodziny Stanisława Lema Kraków świętuje w teatrze! Teatr Groteska, Teatr Łaźnia Nowa i Teatr Ludowy pokażą adaptacje dzieł autora Solarisa, a każdej z nich będzie towarzyszyć dyskusja. O nowej rzeczywistości, która jest znacznie bliższa, niż się nam wydaje, porozmawiają m.in. Jacek Dukaj, Agnieszka Gajewska, Łukasz Orbitowski i Wojciech Orliński. Niektórych uczestników debat posłuchamy także na konferencji i konwencie „Filozofikon. Podróż piąta”.

Na rok przed setną rocznicą urodzin Stanisława Lema spotykamy się w sieci i w realu. Rzeczywistość przyspieszyła na tyle, że w tym, co dzieje się dzisiaj, dostrzegalne jest nieuchronnie zbliżające się jutro – „nowe dziś” zaczyna się, nim poprzednie na dobre się skończy. W pędzie przemian technologicznych, galimatiasie innowacyjnych, hybrydowych rozwiązań i nowych standardów zdalnego życia zatrzymamy się po to właśnie, by porozmawiać o przyszłości. Nie ma ani chwili do stracenia – nieraz najbardziej odległa rzeczywistość jawi się tuż przed nami. Porozmawiajmy o niej, zanim stanie się naszą codziennością.

W tegorocznych obchodach urodzin Lema palmę pierwszeństwa odgrywają spektakle krakowskich teatrów, w tym jedno premierowe przedstawienie. W Teatrze Ludowym zobaczymy Solaris w reżyserii Marcina Wierzchowskiego, w Teatrze Groteska Dzienniki gwiazdowe w reżyserii Adolfa Weltschka, a w Teatrze Łaźnia Nowa – po raz pierwszy na scenie – Lem vs. P.K. Dick w reżyserii Mateusza Pakuły. Towarzyszące im dyskusje bezpośrednio nawiązujące do treści spektakli i pomyślane jako ich dopełnienie rzucą więcej światła na dwa futurologiczne tropy, które odnajdujemy w prozie Lema – podróże w kosmos i jego podbój oraz humanoidalne roboty, a także towarzyszące twórczości pisarza teorie spiskowe i „wygodne kłamstwa”, którymi karmili się skłonni do „spiskowania” polscy i zagraniczni czytelnicy. W dyskusjach wezmą udział m.in. Jacek Dukaj, Agnieszka Gajewska, Łukasz Orbitowski i Wojciech Orliński, a uczestniczyć w nich będzie można na żywo w teatrach lub za pośrednictwem transmisji online na profilu facebookowym Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Tymczasem udział w tegorocznej specjalnej edycji Filozofikonu możliwy będzie wyłącznie online. Piąta odsłona cyklu międzynarodowych konferencji naukowych połączonych z konwentem fanowskim odbywa się w dniach 12-13 września i wpisze się w obchody 99. rocznicy urodzin Stanisława Lema. W ramach konferencji odbędą się dwie dyskusje wokół twórczości pisarza, które będę dostępne online na kanale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w serwisie YouTube i na profilu facebookowym Filozofikonu.