Zdrowo, ekologicznie i skutecznie. Strażnicy miejscy rozpoczęli sezon rowerowych patroli po całym Krakowie. Dzięki jednośladom, funkcjonariusze będą mogli efektywniej patrolować skwery, parki oraz miejsca, do których nie wjedzie samochód. Równolegle strażnicy będą kontynuować akcję edukacyjną “Wszystkim nam po drodze”. Przekażą również najmłodszym cyklistom 650 opasek odblaskowych.

Strażnicy miejscy na rowerach po raz pierwszy wyjechali na krakowskie ulice w 2000 roku.  Obecnie jednośladami dysponują wszystkie oddziały SMMK.  -Rower daje przewagę szczególnie w ścisłym centrum, gdzie możemy dojechać nim znacznie szybciej na interwencję – podkreśla Adam Młot, komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Dodaje, że funkcjonariuszy nie trzeba przekonywać do przesiadania się z radiowozów na jednoślady.

W ubiegłym roku strażnicy miejscy przez cały sezon prowadzili akcję edukacyjną zatytułowaną “Wszystkim nam po drodze”. Mundurowi zwracali uwagę na zachowania wszystkich uczestników ruchu, szczególnie tam gdzie, najczęściej dochodziło do konfliktów na linii pieszy-kierowca-rowerzysta. Łącznie rozdano ponad 4 tysiące ulotek propagujących kulturalne poruszanie się po drodze.  W tym sezonie oprócz kontynuacji akcji dodatkowo do najmłodszych cyklistów trafi 650 opasek odblaskowych. Będą one rozdawane przez strażników z sekcji profilaktycznych w tracie zajęć z bezpieczeństwa w ruchu drogowych.

Rowerowe akcje edukacyjne od lat są wpisane w program działania Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Funkcjonariusze nie tylko biorą udział w organizacji egzaminów na kartę rowerową, ale także współorganizują akcje rowerowe dla dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku odbył się m.in. konkurs “Rowerem bezpiecznie do celu”, w którym wzięło udział 10 szkół. Dodatkowo nasze patrole zabezpieczają najważniejsze imprezy rowerowe w mieście takie jak na przykład Święto Cykliczne. W tym roku naszych rowerowych patroli nie zabrakło także na Szkolnym Masowym Przejeździe Rowerowym.