Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprezentowali finalny projektu AGH Solar Boat. Łódź solarna została zwodowana w zakolu Wisły przy Bulwarze Czerwieńskim.

Jednoosobowa łódź zasilana jest wyłącznie energią słoneczną. Liczy 6 metrów długości oraz 1,7 m szerokości, a jej zanurzenie dochodzi do 1,2 m. Ważąca 75 kg konstrukcja składa się z bardzo lekkiego, bo 35 kilogramowego kadłuba  z kompozytu węglowego oraz paneli słonecznych, akumulatora oraz elektroniki odpowiadającej za sterowanie. Łódź wyposażona jest w sześć paneli słoneczny o łącznej mocy 1000 W. Dzięki hydroskrzydłom, częściowo kontrolowanym przez urządzenia pokładowe, łódź będzie osiągać prędkość około 16 węzłów (8 m/s).

Zaprezentowana łódź w lipcu wystartuje na prestiżowych, międzynarodowych zawodach łodzi solarnych organizowanych w Monako. Wydarze­nie to zostało stwor­zone z myślą o roz­woju odnaw­ial­nych źródeł energii oraz pro­mowa­niu innowa­cyjnych dzi­ałań. W wyś­cigu biorą udział drużyny z całego świata, a łodzie wys­taw­iane są w trzech kat­e­go­ri­ach – V20, Open Class oraz A Class, w której udział weźmie zespół AGH Solar Boat. Łódź studentów z AGH będzie jedyną łodzią z Polski w tegorocznych zawodach w Monako.

Przez ostatnie dwa lata nad łodzią pracowało blisko 50 osób z siedmiu wydziałów. Prace koordynowane były przez Studenckie Koło Naukowe Eko-Energia oraz Aka­demick­i Klub Żeglarski AGH.

Fot. Zbigniew Sulima

0