Do 12 marca trwają konsultacje dotyczące nowego zagospodarowania bulwarów wiślanych na odcinku od ujścia Rudawy do mostu Kotlarskiego. Rewitalizacja jest jednym z elementów sztandarowego projektu miejskiego „Wisła łączy”. Zakłada on spójne zagospodarowanie nie tylko otoczenia Wisły, ale również jej przyległych dopływów, tak by połączyć w nowy sposób cały Kraków.

Zgodnie z założeniem, reprezentacyjny trakt pieszo-rowerowy Krakowa, zostałby wzbogacony o 400 drzew, 55 tys. krzewów i bylin, co w przyszłości przyczyni się do zmniejszenia efektu wyspy ciepła i wpłynie pozytywnie na dążenie miasta do neutralności klimatycznej. Głównym założeniem zmian jest rozdzielenie ruchu pieszego od rowerowego, przez co poprawi się bezpieczeństwo spacerujących, siedzących na ławkach, ale i przemieszczających się na rowerach czy hulajnogach.

Wyeksponowana ma być zieleń między ławkami, pojawią się nowe nasadzenia, a także miejsca rekreacji i wypoczynku dla starszych i młodszych. Na kilku odcinkach, m.in. w okolicy kościoła na Skałce czy przy kładce o. Bernatka, utworzony zostanie górny bulwar.

Opracowany obszar obejmuje 17 hektarów. Szacowany średni koszt rewitalizacji 1 ha terenu w zabytkowym obszarze objętym nadzorem konserwatorskim to ok. 2,5 mln zł.

W czasie pierwszego spotkania konsultacyjnego mieszkańcy zadali ponad 100 pytań odnoszących się do założeń projektowych. Na wiele z nich padły odpowiedzi, na kolejne projektanci zagospodarowania bulwarów wiślanych odpowiedzą w raporcie podsumowującym konsultacje.