Doprowadzenie do jednozmianowości we wszystkich krakowskich szkołach samorządowych oraz zapewnienie, by najmłodsi uczniowie mieli blisko do swojej szkoły – to główny cel porozumienia zawartego pomiędzy Urzędem Miasta Krakowa i Małopolskim Kuratorium Oświaty. Dziś w gabinecie Prezydenta Krakowa podpisy pod dokumentem złożyli Jacek Majchrowski i kurator oświaty Barbara Nowak.

– Podpisane dziś porozumienie wyznacza kierunek współpracy między samorządem i kuratorium oświaty, której celem jest poprawa warunków nauki we wszystkich typach szkół w Krakowie. Chcemy, żeby dzieci miały jak najbliżej do szkół oraz uczyły się na jedną zmianę, do tego potrzebna jest ścisła współpraca między organem prowadzącym i organem nadzoru pedagogicznego – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Dodał, że Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje obecnie nad nowymi przepisami dotyczącymi naliczania subwencji oświatowej – przewidują one dodatkowe środki finansowe z budżetu państwa dla tych samorządów, które wprowadzą w szkołach system jednozmianowy i ograniczą liczbę dzieci w klasach. Zapowiadane regulacje stanowią dodatkową motywację dla samorządu. Wspomniał też o działaniach mających na celu odciążenie najlepszych a bardzo obłożonych liceów ogólnokształcących położonych w centrum miasta. – Powstaną dwa nowe licea, dzięki którym uda nam się uzyskać jednozmianowość.

– Sytuacja, w której w klasie uczy się ponad 40 osób nie jest komfortowa ani dla uczniów, ani dla nauczycieli. A takie przypadki się zdarzają w szkołach ponadgimnazjalnych. Dlatego cieszę się, że Kraków zadba o jednozmianowość także w szkołach ponadpodstawowych – zauważyła kurator oświaty Barbara Nowak. – Mam nadzieję, że działania podejmowane przez Kraków będą wzorem dla innych miast w Polsce – dodała.

Porozumienie w sprawie tworzenia i realizowania lokalnej polityki oświatowej (tak brzmi jego pełna nazwa) jest wyrazem troski obu stron – Urzędu Miasta Krakowa i Małopolskiego Kuratorium Oświaty – o jakość nauczania w krakowskich szkołach, szczególnie szkołach podstawowych, w których od roku szkolnego 2017/2018 nauka trwać będzie osiem lat, zgodnie z wdrażaną rządową reformą ustroju szkolnego.

W porozumieniu podkreślono, że organizacja nauki w systemie jednozmianowym zapewnia uczniom najlepsze warunki rozwoju (lepsze wyniki pracy z wypoczętym uczniem, uporządkowany rytm dnia, możliwość korzystania z dostępnych popołudniami form rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego, możliwość dowolnego zagospodarowania czasu wolnego) oraz zwiększa ich bezpieczeństwo (dogodny dojazd do szkoły i powrót do domu w bezpiecznych porach, kiedy komunikacja miejska jest najbardziej wydajna).

Mając to na uwadze, samorząd i kuratorium będą współdziałać na rzecz zapewnienia jednozmianowości, w tym m.in. corocznie określać liczbę tworzonych oddziałów klas I w każdej szkole podstawowej i ponadpodstawowej oraz minimalną i maksymalną liczbę uczniów w klasie.

Współpraca ma rozpocząć się z początkiem roku szkolnego 2017/2018.