Wodociągi Miasta Krakowa już po raz trzeci wspomagają dzieci z krakowskich rodzin zastępczych, którym przekazują wyprawki szkolne. W tym roku 43 dzieci otrzymało z rąk prezesa Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji SA i dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej plecaki i przybory szkolne.

Początek roku szkolnego to dla rodziców czas dużych wydatków związanych z edukacją dzieci. Wspólna akcja Wodociągów Miasta Krakowa i krakowskiego MOPS-u jest pomyślana tak, aby nie tylko zaopatrzyć w przybory szkolne dzieci z rodzin zastępczych, ale przyczyniać się do nawiązywania i pogłębiania relacji z mieszkańcami miasta. – Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Krakowa i wszyscy powinniśmy się wspierać. Chcemy tego wsparcia udzielać osobom najbardziej potrzebującym – mówi Piotr Ziętara, prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji SA.

– Rodziny zastępcze to najważniejsza forma opieki nad dzieckiem, gdy nie może jej sprawować rodzina naturalna. Jestem tym rodzinom niezmiernie wdzięczny za przyjmowanie do domów i serc powierzonych ich opiece dzieci – podkreśla Witold Kramarz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który też jest zaangażowany w akcję MPWiK.

W sumie, w ciągu trzech lat akcji wyprawki otrzymało ok. 150 dzieci z rodzin zastępczych i najuboższych.

W Krakowie aktualnie funkcjonuje 51 zawodowych rodzin zastępczych w tym: 33 pogotowia rodzinne, 13 rodzin specjalistycznych, 2 rodziny zawodowe oraz 3 rodzinne domy dziecka. Zapewniają one 92 miejsc. Rodzinę zastępczą spokrewnioną tworzą najbliżsi dziecka – dziadkowie lub rodzeństwo dziecka. Dalsza rodzina lub osoby niespokrewnione z dzieckiem to rodziny niezawodowe i zawodowe rodziny zastępcze.

Rodziną zastępczą może zostać osoba lub osoby, które: zagwarantują należyte sprawowanie opieki nad dziećmi, są zdrowe, posiadają odpowiednie warunki bytowe i materialne, umożliwiają zaspokajanie potrzeb emocjonalnych, rozwojowych, społecznych i religijnych dzieci, nie były i nie są pozbawione władzy rodzicielskiej, władza rodzicielska nie była im ograniczona ani zawieszona, wypełniają obowiązek alimentacyjny, nie mają ograniczenia w czynnościach prawnych i mieszkają w Krakowie.