W czwartek, 7 grudnia, o godz. 10.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na jubileuszowy, 75. Konkurs Szopek Krakowskich. Prace zostaną zaprezentowane na Rynku Głównym przy pomniku Adama Mickiewicza.

Po hejnale o godz. 12.00 korowód szopek przejdzie wokół Rynku Głównego przed estradę, gdzie odbędzie się ich prezentacja. Natomiast w niedzielę, 10 grudnia, o godz. 12.00 w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory poznamy zwycięzcę tegorocznego konkursu. Tego samego dnia o godz. 16:00 organizatorzy zapraszają na do Celestatu na otwarcie pokonkursowej wystawy oraz zaświecenie szopki w Ogrodzie Strzeleckim. Wystawę można zwiedzać do 25 lutego.

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu.

Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdziemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi i zasłużonymi) oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem). W niektórych umieszcza się postaci w tradycyjnych strojach ludowych: krakowskich i góralskich, a także znane osobistości, np. Lecha Wałęsę, czy papieża Jana Pawła II.