48 mln zł – tyle wynosi koszt kompleksowych remontów, które rozpoczynają się w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. To przełomowy moment dla nowohuckiej lecznicy, gdyż gruntownie zmieni się oblicze siedmiu oddziałów. Ponadto wszystkie budynki szpitalne będą ocieplone, a pomieszczenia dostosowane do nowoczesnych standardów. Inwestycję finansuje miasto – z budżetu przeznaczono na ten cel ponad 28 mln zł, pozostałe środki pochodzą z dotacji unijnych.
– Wreszcie uda się zapewnić pacjentom „Żeromskiego” nie tylko fachową opiekę medyczną, ale także godne warunki i komfortowy pobyt na wszystkich oddziałach – powiedział dr n. med. Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego. – Cieszę się, że udało się pozyskać pieniądze na inwestycję – zaznaczył.
Zakończenie ostatniego etapu prac planuje się na grudzień 2020 r. Już w tym momencie trwa termomodernizacja budynków szpitalnych, co pozwoli na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie w sezonie grzewczym. Maria Dzięgiel, dyrektor ds. technicznych w „Żeromskim”, podkreśliła, że modernizacja szpitala pozwoli na spełnienie najnowszych wymogów sanitarnych, epidemiologicznych i przeciwpożarowych: „To dla nas bardzo istotne, bo bezpieczeństwo pacjentów jest naszym priorytetem”.
W czerwcu na oddziale ginekologicznego–położniczego („ginekologia operacyjna” oraz „patologia ciąży”) rozpoczyna się wieloetapowy remont szpitala. Ekipy budowlane mają kilka miesięcy, by stworzyć tu miejsce, w którym kobiety w najważniejszym momencie swojego życia będą czuły się godnie. Planowane oddanie do użytku to grudzień br.
Pastelowe kolory ścian, nowe łóżka, szafki, dostęp do łazienki w każdej sali – tak niedługo będzie wyglądał oddział. – Zmienią się nie tylko instalacje, dostęp do toalet czy umeblowanie, ale przede wszystkim atmosfera – zaznaczył Andrzej Gach, szef ginekologii i położnictwa w „Żeromskim”.
Na ginekologię w „Żeromskim” trafia rocznie ponad 5 tys. kobiet, w tym ponad 2 tys. pań decyduje się tu na poród. Oddział ginekologiczno-położniczy od wielu lat należy do najbardziej obleganych w regionie. „Bocianówka” jest zwycięzcą w plebiscycie „Rodzić po ludzku”, zajęła także pierwsze miejsce w rankingu lecznic w zakresie opieki okołoporodowej zorganizowanym przez stowarzyszenie „Obywatel Mama”. W ramach projektu stowarzyszenie zrealizowało audyt społeczny wszystkich 28 szpitali i oddziałów położniczych w Małopolsce.
Ponadto w tym roku po raz kolejny „Żeromski” przeszedł pozytywnie powtórną ocenę tytułu „Szpital przyjazny dziecku”. Warto też zaznaczyć, że w tym szpitalu pracuje najlepsza położna w Polsce – Monika Wójcik, która wygrała w ogólnopolskim plebiscycie „Położna na medal”, pokonując pół tysiąca rywalek!
Do końca tego roku powinny zostać wyremontowane także inne oddziały, m.in. dermatologiczny i obserwacyjno-zakaźny. Kolejny etap modernizacji odbędzie się m.in. na chirurgii dzieci, II wewnętrznym, neurologii; rozbudowana zostanie także pediatria. Przy okazji zostaną wymienione wszystkie instalacje: elektryczna, gazów medycznych.
Czas remontu to też niestety czas utrudnień. Zwłaszcza, że szpital musi przyjmować na bieżąco pacjentów. Poszczególne oddziały będą przeniesione do innych. – Przepraszamy z góry za wszelkie niedogodności związane z modernizacją jednostki – powiedział dr n. med. Jerzy Friediger. – Postaramy się zorganizować życie szpitala w ten sposób, by chorzy w jak najmniejszym stopniu odczuli intensywne prace ekip budowlanych. „Żeromski” się zmienia i mam nadzieję, że już za kilka miesięcy pacjenci to zauważą – zakończył.