Do 29 maja w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie można oglądać wystawę fotomontaży Piotra Sawickiego. To podsumowanie działalności fotograficznej artysty, który poruszając się po prywatnym archiwum pamięci łączył sytuacje przywołane ze zdarzeniami teraźniejszymi. Prezentowane prace współtworzą szczególny autoportret fotografa, opowiadając o ważnych dla niego rzeczach, miejscach i ludziach.

Projekt “Teatr czasu” narodził się w 2004 roku podczas podróży do Francji. Piotr Sawicki dokumentował wówczas tournée Białostockiego Teatru Lalek, założonego ponad 50 lat wcześniej przez swojego ojca, także Piotra.

Przed podróżą do Francji porządkował pozostałe po ojcu archiwum fotograficzne, po powrocie zaczął przyglądać się także swojemu zbiorowi i odkrywał w nim rzeczy zapomniane, zdjęcia niespodzianki.

Sawicki poruszając się po prywatnych archiwach pamięci, zdecydował się połączyć wydobyte stamtąd sytuacje ze zdarzeniami teraźniejszymi.

Powrócił zatem ponownie do wszystkich ważnych rozdziałów swojej fotograficznej działalności: fotograficznego reportażu społecznego, którym zajmował się w latach 70-tych, pracując dla miesięcznika “Kontrasty”, (jaki wielu innych, znakomitych polskich fotografów), fotografii pejzażowej, w której, jako szczególna rysuje się fotografia nieba, a także fotografii teatralnej.

Powtórne podjęcie tematów poruszanych we wcześniejszej twórczości, przyniosło nowy portret Białegostoku, z którym Sawicki, co zawsze podkreśla, jest bardzo związany. Wystawa będzie okazją do spotkania z artystą i jego pracami, fotomontażami, w których rejestracja klasyczna przenika się z cyfrową, współtworząc szczególny autoportret.

Piotr Sawicki urodził się  19 maja 1948 r. w Białymstoku. Jego ojciec, założyciel białostockiego Teatru Lalek i fotoreporter II korpusu gen. W. Andersa, rozwinął u syna, zainteresowania fotografią i teatrem.

Piotr Sawicki junior to uznany fotograf. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestnik wielu plenerów, które sam inspirował i organizował. Laureat nagród m.in. od Wojewody i Prezydenta Białegostoku, stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Współtworzył ogólnopolskie czasopismo społeczno- kulturalne: “Kontrasty”. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego fotografie były prezentowane w wielu publikacjach, m.in.: “Białystok moje miasto”, “Podlasie. Między niebem a ziemią”, “Fotografie”. Jego fotograficzna działalność dotyka tematów charakterystycznych dla: fotografii socjologicznej, pejzażowej i teatralnej.

Teatr Czasu. Piotr Sawicki
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
ul. Józefitów 16, 30-045 Kraków
www.mhf.krakow.pl