Wiosną przyszłego roku w rejonie ul. Prokocimskiej zacznie działać nowy system kanalizacyjny dla wód opadowych. Obecnie trawa przebudowa kolektorów przed przepustem pod torami kolejowymi. Działanie ma na celu rozdzielenia strug wód opadowych, które płyną w czasie deszczy nawalnych od strony osiedli: Kabel, Kozłówek i od ul. Malborskiej. Taki rozdział i tym samym zmniejszenie obciążenia kolektora deszczówką wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców. W miejscu, gdzie stanie połączony system odwodnieniowy zainstalowano właśnie podziemną 80-tonową komorę.

Równolegle projektowany jest też układ przepompowni i zbiornik retencyjny, który wcześniej rozdzielone strugi przechwyci, zmagazynuje, a następnie odprowadzi do znajdującej się w odległości około kilometra Drwinki. II etap prac zakończy się w 2026 roku.

Kabel to jedna z największych tego typu inwestycji w mieście, która pozwoli na sprawne odprowadzanie i zretencjonowanie wód deszczowych z pobliskich osiedli. Powierzchnia problematycznej zlewni to ponad 1130 ha. Warto dodać, że to też jedna z najniżej położonych zlewni w mieście. Różnica wysokości pomiędzy odbiornikiem Rów Płaszowski -194 m n.p.m a dnem najwyżej położonej studzienki przy ul. Łużyckiej – 263 m n.p.m to aż 69 metrów. Tak niskie położenie zlewni w rejonie os. Kabel generuje problemy związane z lokalnymi podtopieniami i niewydolnością istniejącego systemu kanalizacji opadowej.

W identyfikacji obszarów zagrożonych wodami opadowymi w tej części miasta pomogło opracowane w 2021 roku modelowanie hydrodynamiczne. Sprawdzono wówczas częstotliwość wylewów, lokalnych podtopień, a także zweryfikowano średnice kanałów i wielkości urządzeń znajdujących się w systemie kanalizacyjnym.