Niepowtarzalny klimat Krakowa, bogaty program towarzyszący, kilkuset wystawców, pisarzy i dziesiątki tysięcy miłośników literatury to najlepsza rekomendacja dla jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Od czwartku, 26 października w hali EXPO Kraków trwają 21. Międzynarodowe Targi Książki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi „Czytam i staję się wolny”. Zwolenników czytania nie brakuje, co potwierdzają tłumy bibliofilów odwiedzających od lat imprezę.

– Targi i odbywający się równolegle Festiwal Conrada przyciągają ponad 100 tysięcy ludzi, ogromną rzeszę czytelników, wydawców, księgarzy, tworów i tłumaczy. W czasie trwania Targów i Festiwalu rzeczywiście można odnieść wrażenie, że Kraków żyje po to, żeby czytać książki. I za tę bezcenną formę promocji, utrwalanie literackiego wizerunku Krakowa – organizatorom uczestnikom i gościom Targów należą się serdeczne podziękowania – powiedział prezydent Jacek Majchrowski podczas uroczystego otwarcia 21. Międzynarodowych Targów Książki.

W tym roku gościem honorowym jest Francja. Przez wielu z nas kraj ten kojarzony jest z pięknym Paryżem, malarstwem, winami czy smakowitymi croissantami. To także niezwykle ważny ośrodek kultury, w którym rodziła się wybitna i popularna na całym świecie literatura. Każdy miłośnik książek z pewnością zna publikacje Antoine de Saint-Exupérego, Aleksandra Dumasa, Marcela Prousta czy Victora Hugo.

Na targach nie zabraknie również współczesnych klasyków francuskiej literatury. Spotkamy m.in. Erica-Emmanuela Schmitta, Geoffroya de Pennarta oraz słynnego francuskiego rysownika Serge’a Blocha. Program jest bardzo bogaty, a wydarzenia towarzyszące będą odbywały się zarówno na Targach w EXPO Kraków, jak i w przestrzeni miejskiej Krakowa. Zwiedzający mogą liczyć na szereg atrakcji, przygotowanych nie tylko przez organizatora i wystawców, ale także przez Instytut Francuski, Ambasadę Francji i partnerów wspomnianych instytucji.

Plejada literackich gwiazd

Wśród licznych zaproszonych autorów, obecność potwierdzili m.in.: Katarzyna Bonda, Jakub Ćwiek, Jacek Dukaj, Marek Krajewski, Camilla Läckberg, Roma Ligocka, Ewa Lipska, Andrzej Maleszka, Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Zygmunt Miłoszewski, Remigiusz Mróz, Nela Mała Reporterka, Olga Tokarczuk, Nicholas Sparks, Adam Zagajewski i wielu wielu innych. Pełna, na bieżąco aktualizowana lista autorów, którzy pojawią się na 21. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, jest dostępna na stronie www.ksiazka.krakow.pl.

Od soboty 28 października na terenie targów pojawi się specjalna Strefa Autorów, w której będzie można otrzymać autografy od niezwykle popularnych twórców oraz zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Wielbiciele komiksów również powinni być zadowoleni – dla nich po raz trzeci zorganizowany zostanie Salon Komiksu, a w nim powiększająca się z każdym rokiem liczba wydawnictw zaprezentuje swoją niezwykle barwną ofertę. Specjalnie z myślą o najmłodszych przygotowano Salon Książki Dziecięcej i Młodzieżowej oraz Dziecięcą Strefę Warsztatową dla maluchów. Bo czytać można w każdym wieku – nawet jeżeli nie osobiście, to przy aktywnym współudziale rodziców! Na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie każdy znajdzie coś dla siebie. Bogatą ofertę publikacji zaprezentują wystawcy w Salonie Wydawców Religijnych i Salonie Wydawców Religijnych i Naukowych.

Udogodnienia dla zwiedzających

W tym roku organizatorzy wydarzenia przygotowali nową, jeszcze bardziej intuicyjną bezpłatną aplikację, zawierającą program, interaktywną mapę stoisk oraz listę autorów. Co należy zrobić, aby mieć targi w swoim telefonie? Wystarczy pobrać aplikację o nazwie „Meeting Aplication” z AppStore bądź Sklepu Play. Następnie zeskanować QR kod, który znajduje się na stronie www.ksiazka.krakow.pl lub wpisać nazwę – Targi Książki w Krakowie w aplikacji. Gotowe!

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających, organizatorzy wprowadzili wiele dodatkowych udogodnień i atrakcji. Wszyscy chętni mogą za pomocą jednego kliknięcia zakupić bilet on-line (EKOBILET), stanowiący przepustkę do niezwykłego świata literatury. Dodatkowo prowadzona jest przedsprzedaż biletów, które można kupić w punktach InfoKraków na ul. św. Jana 2 i w Pawilonie Wyspiańskiego na pl. Wszystkich Świętych 2.

Podobnie jak rok temu, przygotowano specjalne busy. Będą kursowały spod Centrum Handlowego M1 do EXPO Kraków. Organizatorzy zachęcają, aby właściciele aut pozostawili je na specjalnie wynajętym parkingu przy M1 i przesiedli się do busów.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie co roku zaskakują swoją bogatą ofertą i potwierdzają, że książki to nie moda trwająca jeden sezon, a niekończąca się opowieść. Cztery dni spędzone w Krakowie to prawdziwa literacka podróż po różnych światach, których twórcami są ulubieni autorzy. Warto udać się w tę podróż między 26 a 29 października!

Wzmocniona komunikacja miejska:

Zachęcamy wszystkie osoby wybierające się na Targi do skorzystania z uruchomionych dodatkowych połączeń w komunikacji. Na trasach pojawią się większe autobusy.

W czwartek i piątek częściej w okresie międzyszczytowym będą kursować: linia tramwajowa 12 (co 20 minut); linia autobusowa 174 (co 12 minut); linia autobusowa 178 (co 12 minut).

W sobotę i niedzielę uruchomiona zostanie specjalna linia tramwajowa 47. Trasa tej linii przebiegać będzie następująco: Krowodrza Górka-Doktora Twardego, tunel, Mogilska, al. Jana Pawła II, al. Pokoju, Kotlarska, Herlinga-Grudzińskiego, Kuklińskiego, Klimeckiego, Saska, estakada, Wielicka, Teligi, Ćwiklińskiej-Nowy Bieżanów. Linia 47 od 9.00 do 18.00 kursować będzie z częstotliwością co 20 minut.

W niedzielę linie 174 i 178 będą kursować według sobotniego rozkładu jazdy.

Informacje praktyczne:

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9

Godziny otwarcia:
26.10. 10.00-17.00
27-28.10. 10.00-19.00
29.10. 10.00-17.00

Ceny biletów:
bilet normalny: 8 zł
bilet ulgowy: 6 zł (uczniowie, studenci)
karnet czterodniowy: 21 zł
Dzieci do lat 7, emeryci i renciści wstęp bezpłatny. Po rejestracji bezpłatny bilet wstępu dla gości branżowych.

Szczegółowy program znajduje się na stronie www.ksiazka.krakow.pl