Termomodernizacja żłobka nr 20 przy ul. Okólnej na os. Na Kozłówce to pierwsza z tegorocznych inwestycji w infrastrukturę dla najmłodszych, które już się zakończyły. Wystartowała też kolejna tego typu inwestycja ZIM.

Remont placówki przy ul. Okólnej rozpoczął się latem. W ramach prac, których koszt wyniósł ok. 750 tys. zł, ocieplono i odnowiono elewację zewnętrzną. Odkopane i zaizolowane zostały fundamenty budynku, który zyskał także nowe odwodnienie. Przeprowadzono gruntowny remont dachu: został docieplony i odpowiednio zaizolowany. W ramach zlecenia uporządkowano też teren wokół żłobka. Co ważne, plac budowy był tak zorganizowany, by placówka mogła normalnie pracować.

Na ten rok przewidziano też zakończenie robót w dwóch innych placówkach dla maluchów: chodzi o żłobki: nr 7 na os. Zielonym oraz nr 30 przy ul. Mazowieckiej.

Niedawno za to rozpoczęły się prace na terenie żłobka nr 14 przy ul. Sienkiewicza 24. W pierwszym etapie wykonawca nasadza drzewa. Ozdobą pięknego ogrodu będą lipy drobnolistne, jabłonie w odmianie „Ola” i krzewy bzów, a w zasadzie lilaków pospolitych i Meyera. Posadzenie roślin to jedynie pierwszy element większego zamierzenia inwestycyjnego, które będzie realizowane w tym krakowskim żłobku. Do wakacji przyszłego roku działający na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich wykonawca przeprowadzi m.in. renowację i przebudowę ogrodzenia, bramy i furtki, a także schodów zewnętrznych od południowej strony budynku wraz z montażem nowej barierki. Przy wejściu zostanie założony wideo-domofon oraz system elektrycznego otwierania bramy. Przeprowadzony zostanie remont konserwatorski pompy wodnej i doprowadzona nowa instalacja wodna. Odnowione zostaną dekoracyjne donice i kule na kwiaty. Powstanie plac zabaw, a na terenie ogrodu wybrukowane zostaną nowe alejki, wykonane rabaty kwiatowe, odnowiony trawnik. Koszt inwestycji wyniesie ok. 950 tys. zł.

Przypomnijmy, że w latach 2019-2020 również na zlecenie ZIM w ramach unijnego zadania „Głęboka termomodernizacja Żłobka Samorządowego nr 14 w Krakowie ul. Sienkiewicza 24” przeprowadzono gruntowny remont elewacji i stolarki okiennej, zlikwidowany został stary kocioł grzewczy, a do budynku doprowadzono ciepło systemowe.

Warto wiedzieć, że na przyszły rok ZIM przygotowuje kolejne modernizacje krakowskich żłobków. Chodzi o placówki nr 25 przy ul. Ehrenberga na os. Azory i nr 13 na os. Centrum A.