Prace przy trzeciej hali archiwum UMK rozpoczęły się jesienią 2018 roku. Na początku przygotowany został teren, sprawdzono jego nośność, a następnie – już w listopadzie – rozpoczęto wykonywanie fundamentów.

– Obecnie budynek ma już położoną zewnętrzną elewacje i dach, trwają prace wykończeniowe wewnątrz, montowane są ostatnie instalacje, a także specjalne systemy utrzymujące odpowiednią wilgotność powietrza i temperaturę – mów Jarosław Skóra, zastępca dyrektora ZIM w Krakowie.

Trzecia hala będzie połączona z dwoma już istniejącymi budynkami specjalną przewiązką. Dodatkowo zagospodarowany będzie teren i wybudowane ogrodzenie. Wykonawcą inwestycji na zlecenie ZIM w Krakowie jest  firma Tarcon Invest Sp. z o.o.  s.k. Wartość kontraktu to prawie 7 mln zł.

Zaraz po zakończeniu budowy trzeciej hali, gmach zostanie wyposażony w nowoczesne urządzenia i regały pozwalające na bezpieczne i zgodne z normami przechowywanie papierowych dokumentów. Docelowo, w nowym archiwum urzędowym w Czyżynach, składającym się z trzech hal znajdzie się miejsce dla ponad 34 tys. metrów bieżących papierowych dokumentów.

Nowe archiwum UMK to ciekawa bryła architektoniczna, kompleks budynków powstaje według projektu Aleksandra Mirka z biura KONTRAPUNKT V-Projekt Zespół Projektowo-Inwestycyjny z Krakowa.

Warto wiedzieć, że wiosną ubiegłego roku zakończyła się budowa dwóch pierwszych hal archiwum oraz parkingu dla potrzeb użytkowników. Wykonawcą tego etapu prac było konsorcjum firm w składzie: Przedsiębiorstwo Budowlane „CZĘSTOBUD” oraz Zakład Remontowo-Budowlany „ULBUD”. Zaraz potem rozpoczął się montaż specjalnych zautomatyzowanych regałów, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie papierowych dokumentów. Za wykonanie tego zadania odpowiada Międzynarodowe Centrum Budownictwa z Warszawy. Obecnie w tych dwóch budynkach są już urzędowe dokumenty archiwalne, działa zaplecze administracyjne, punkt obsługi mieszkańca. W jednym  z budynków wygospodarowane jest miejsce dla Centrum Oglądu Monitoringu krakowskiej Straży Miejskiej.

Nowy kompleks budynków archiwum UMK umożliwi właściwe przechowywanie już istniejących i stale narastających akt urzędowych. Będzie to także miejsce otwarte dla mieszkańców, gdzie można przyjść i zapoznać się z archiwalnymi dokumentami, otrzymać informację o zmarłych krewnych, uzyskać dane na temat meldunku, miejsca zamieszkania bliskich, itp. Archiwum to także miejsce służące pomocą przy załatwianiu spraw związanych z uzyskaniem praw do emerytury.

Podstawowe parametry archiwum UMK:

  • powierzchnia zabudowy: 2 248 m2,
  • kubatura: 14 801 m3,
  • powierzchnia użytkowa: 3 803 m2,
  • ilość archiwizowanych akt: 35 000 mb