9 i 10 października w kilku szkołach w Krakowie odbyły się przesłuchania do ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych „Do Hymnu”. Zadanie polegało na zaśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i dwóch innych wybranych pieśni hymnicznych przez co najmniej połowę wszystkich uczniów danej szkoły. W zawodach wzięło udział 300 szkół z całej Polski. Koordynatorem akcji jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.

Ten nietypowy śpiewaczy konkurs wpisuje się w obchody 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Występy są oceniane i rejestrowane przez lokalne jury powołane przez organizatora – złożone z profesjonalnych muzyków na terenie szkoły. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w drugiej połowie listopada. Dla zwycięskich szkół przewidziano atrakcyjne nagrody.

We wtorek 9 października zaprezentują się uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 35 przy ul. Mirtowej 2 (o godz. 12.30).

W środę 10 października można było posłuchać uczniów i uczennic ze:

  • Szkoły Podstawowej nr 111 (Bieżanowska 204) – godz. 9.00
  • Szkoły Podstawowej im. Celiny Borzęckiej (ul. Malborska 98) – godz. 10.30
  • Katolickiej Szkoły Podstawowej (ul. Łokietka 60) – godz. 12.00
  • Szkoły Podstawowej nr 34 (Urzędnicza 65) – godz. 13.30

Jak szacuje organizator, w sumie hymn zaśpiewało 50 tys. uczniów w największych miastach i małych wioskach – od wyspy Wolin po Bieszczady i od Podlasia po Zgorzelec. W jednej ze szkół zaśpiewa jednocześnie 700 uczniów.

Wszystkie dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury.