W najbliższą niedzielę, 17 września, odbędzie się dzień otwarty fortu Łapianka, połączony z harcerskim piknikiem rodzinnym. Zrewitalizowany budynek fortu przy ul. Fortecznej 28 będzie dostępny od godz. 10.00 do 16.00.
Łapianka była jednym z fortów Twierdzy Kraków. Fort ten umożliwiał panowanie nad traktem wiedeńskim (dzisiejsza ulica Zakopiańska). Zarówno budynek, jak i jego otoczenie przechodziły różne koleje losu, m.in. mieściły się tu magazyny wojskowe, a w latach 80. XX wieku – wytwórnia wina i soków, co doprowadziło do znacznej dewastacji obiektu. Jednak znakomita lokalizacja fortu, a także układ i stan zachowania pozwoliły na rekomendowanie Łapianki na siedzibę Centrum i Muzeum Ruchu Harcerskiego. W 2011 roku ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej CiMRH, a dwa lata później zlecono zwycięzcy konkursu (pracowni Ferdzynowie) opracowanie projektu remontu bloku koszarowo-bojowego fortu. W 2014 roku powstał projekt wykonawczy.
Do 2015 roku na rewitalizację fortu wydano 3 363 695,76 zł (dotacja Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa wyniosła 1 107 494,36 zł, pozostałe środki pochodziły z budżetu gminy Kraków). W 2016 roku powstał projekt budowlany nowego budynku socjalno-bytowego i zaplecza oraz zagospodarowania całego terenu. Inwestycja po zakończeniu będzie pełniła funkcję muzeum, w którym prezentowane będą zbiory i pamiątki historii ruchu harcerskiego w Polsce. Będzie także centrum organizacyjnym i biwakowym dla harcerzy. Utworzenie CiMRH na terenie Fortu 52a doprowadzi do rewitalizacji zabytku i mieści się w działaniach na rzecz odnowienia i ożywienia zachowanych obiektów obronnych dawnej Twierdzy Kraków.
Goście, którzy wezmą udział w dniu otwartym na własne oczy zobaczą efekty rewitalizacji zabytku. Oprócz zwiedzania zaplanowane zostały także różne atrakcje, m.in. wystawy dotyczące przeszłości i przyszłości fortu, pokazy ratowników ZHP i HOPR, pokazy budowy harcerskiego obozowiska, warsztaty z harcerskiej majsterki, ścianka wspinaczkowa, strzelanie z łuku i wiatrówki oraz zamek powietrzny i malowanie buzi dla maluchów. Dla wszystkich uczestników imprezy przewidziano specjały harcerskiej kuchni, czyli grochówkę oraz kiełbaski z grilla.
Na teren fortu można dojechać komunikacją miejską (przy Łapiance nie ma możliwości parkowania) lub skorzystać ze specjalnie na tę okazję uruchomionych zabytkowych autobusów MPK, które przewiozą chętnych na trasie Rynek Podgórski – Łapianka. Wyjazd pierwszego autobusu o godz. 9.30 z Rynku Podgórskiego, następne kursy co 30 minut. Współorganizatorem imprezy są ZHP i ZHR. O godz. 18.00 zapraszają na ognisko dla harcerzy, instruktorów i sympatyków krakowskiego harcerstwa.
Dzień otwarty fortu Łapianka to pierwszy z serii spacerów po krakowskich fortach. Na 30 września zaplanowane zostało zwiedzanie fortu Kościuszko, 14 października zwiedzanie zespołu obronnego FS 3 przy ulicach Hofmana i Małeckiego a 28 października chętni zobaczą fort Mogiła w Nowej Hucie. Na wszystkie spacery można zapisać się w ramach akcji „Spacerownik Gazety Wyborczej”.