Taniec dzieci wokół chochoła i recytacja wierszy Lucjana Rydla – to atrakcje Święta Osadzania Chochoła w Regionalnym Muzeum Młodej Polski Rydlówka. W tym roku wydarzenie zostało połączone z ponownym otwarciem Rydlówki i odbyło się 20 listopada. W uroczystości wziął udział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.

Rydlówka mieści się w zabytkowym bronowickim dworku, gdzie 20 listopada 1900 roku odbyło się wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Wydarzenie stało się kanwą dla słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Od niemal pięćdziesięciu lat na pamiątkę organizowane jest „osadzanie chochoła” – obrzęd okrywania krzaka róży słomą.

W tegorocznym programie wydarzenia znalazły się wystąpienia artystyczne, wspólne śpiewy oraz wystawa opowiadająca nie tylko o samym weselu Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, ale również o Młodej Polsce oraz ówczesnych mieszkańcach Bronowic i Krakowa.

Rydlówka przez lata była ważnym punktem na literackiej mapie Krakowa. W listopadzie 2015 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zawarło umowę dzierżawy Rydlówki z rodziną Rydlów, zobowiązując się do przeprowadzenia konserwacji, remontu i przebudowy w celu dostosowania do potrzeb muzealnych. Wtedy też została powołana rada programowa, której celem jest wspieranie muzeum w jego działalności w Bronowicach.