Niecałe pół godziny wystarczyło, aby krakowianie zabrali do swoich domów wszystkie ekologiczne budki lęgowe, które dziś z okazji Walentynek, rozdawali im przedstawiciele MPO Kraków oraz Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka. Była to już kolejna edycja walentynkowej akcji, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Przypominamy, że wszystkie budki powstały z materiałów z odzysku, zebranych przez MPO.
– Już od trzech lat Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka apeluje, aby przywrócić właściwy symbol święta miłości. Chcemy, aby znakiem rozpoznawczym krakowskich, a w przyszłości ogólnopolskich, Walentynek stały się budki lęgowe – mówi Waldemar Domański z Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka.
– Cieszymy się, że właśnie w taki sympatyczny sposób możemy wykorzystać zużyte drewno i ponownie wprowadzić je do obiegu. Dzięki budkom lęgowym ptaki mogą wrócić do miasta i co najważniejsze, mają gdzie zamieszkać. Mamy nadzieję, że nasza akcja uruchomi reakcję domina i budek w Krakowie będzie wciąż przybywać – podkreśla Henryk Kultys, prezes MPO Kraków.
Przypomnijmy, MPO Kraków odbiera od mieszkańców odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy. Idea jest jedna: drewno ma wrócić do użycia. Z części powstają budki lęgowe dla ptaków i karmniki. W ten sposób w zeszłym roku powstało ok. 500 budek lęgowych i 100 karmników. W tym roku będzie więcej.
Współpraca MPO Kraków z Asocjacją Radosnego Ptaka idealnie wpisuje się w wytyczne i ustalenia dotyczące gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym (circular economy). Chodzi o maksymalne, powtórne wykorzystanie wszelkich możliwych odpadów i surowców z nich pochodzących – celem jest maksymalne ograniczenie marnotrawstwa potencjalnej i zawartej w odpadach energii. Unia stawia przed swoimi członkami bardzo ambitne cele, wyśrubowane poziomy recyklingu i znaczące ograniczenia w ilości składowanych odpadów.
Kraków, wraz ze swoim systemem gospodarowania odpadami, który jest uznawany przez ekspertów za najlepiej zorganizowany i najbardziej kompletny system w Polsce, podąża w dobrym kierunku wraz z europejskimi liderami. Jesteśmy w czołówce, ale żeby utrzymywać tak wysokie tempo Kraków musi się cały czas rozwijać, szukać nowych sposobów pozyskiwania i wykorzystywania surowców wtórnych.
W gospodarce o systemie zamkniętym kluczową rolę odgrywa selektywna zbiórka odpadów. Bardzo różnych odpadów. Kolejnym krokiem jest znalezienie dla nich i zawartych w nich surowców wtórnych odpowiedniego zastosowania.
Dobrym przykładem jest tu drewno. MPO Kraków odbiera od krakowian odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy. Część z nich mieszkańcy przywożą samodzielnie do Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 lub Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Krzemienieckiej 40. Firmy i przedsiębiorcy pozbywają się tam palet po przewożonych towarach czy innych odpadów, w tym również drewnianych. Tak pozyskane drewno i elementy pochodzące z drewna mogą być wykorzystane na różne sposoby. Ważne, by drewno wróciło do użycia.
Z całości zebranego drewna wybierane są najlepsze elementy, które od razu nadają się do ponownego użycia. Jest ich jednak stosunkowo niewiele. Kolejna część zebranego drewna (wymieszanego z różnych elementów) jest mielona i przekazywana firmom meblarskim, które wytwarzają z nich płyty meblowe i paździerzowe. Z części robimy budki lęgowe dla ptaków i karmniki, a to, co się nie nadaje do innego wykorzystania (drobne części, pył), staje się częścią paliwa alternatywnego, które zastępuje węgiel kamienny w cementowaniach.
W tym roku z drewna pochodzącego z odzysku pracownicy MPO Kraków przygotowali:
- 300 budek lęgowych;
- 400 budek lęgowych dla sikorek;
- 100 karmników.
W 2016 było ich:
- 300 budek lęgowych;
- 200 budek lęgowych dla sikorek;
- 100 karmników.
Rok wcześniej:
- 300 budek lęgowych dla jerzyków;
- 100 karmników;
- 25 budki lęgowe dla sikorek.
A jeszcze rok wcześniej:
- 100 budek lęgowych dla jerzyków.
Budowanie budek dla pożytecznych ptaków (jerzyki żywią się uciążliwymi komarami) z materiałów pochodzących z odzysku to inicjatywa wpisująca się w gospodarkę zamkniętego obiegu. Dla dobra lokalnej społeczności i pożytecznej miejskiej fauny wykorzystywane są materiały i surowce, które dawniej trafiłyby na składowisko lub zostały po prostu spalone (przyczyniając się do pogorszenia jakości powietrza).
Dodatkowo, aby w ptasich domach zbudowanych przez MPO nie przeciekały dachy, budki zostały wyłożone fragmentami linoleum, również pochodzącego z odzysku. To kolejny materiał, który nie zostanie zmarnowany, ale ponownie wykorzystany. I kolejny mały krok na drodze do coraz wyższego poziomu recyklingu.