Pomiędzy koncertami w ramach Wianków – Święta Muzyki, na bulwarze Czerwieńskim, w godzinach 15.00-17.00 odbywały się warsztaty z plecenia wianków. Jak co roku, swoje zdolności manualne można było sprawdzić w konkursie na najpiękniejszy wianek, którego partnerem jest Factory Kraków. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się o godz. 18.00. Tradycyjnie wydarzenia związane z Wiankami – Świętem Muzyki są bezpłatne i otwarte dla wszystkich.
Dziewięć scen, koncerty ponad 70 artystów, Unsound Silent Disco, noc klubowa, warsztaty z plecenia wianków czy największa lekcja jogi – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na tegoroczne Wianki. Święto Muzyki w Krakowie zorganizowano w sobotę, 22 czerwca.
Na tegorocznych Wiankach zagrali czołowi przedstawiciele różnych gatunków muzycznych. 22 czerwca na scenach miasta usłyszeć można było zarówno najbardziej znane nazwiska polskiej sceny muzycznej, jak i początkujących artystów. Impreza już po raz szósty odbyła się w formule nawiązującej do francuskiego wydarzenia „Fête de la Musique”. Krakowskie Wianki nie tylko prezentują muzykę w wielu zakątkach miasta, ale też po raz kolejny stawiają na różnorodność artystów – odzwierciedlającą najbardziej aktualne zjawiska na polskiej scenie muzycznej. Główne sceny rozlokowane były na trzech scenach w różnych częściach miasta. Pierwszą z nich była Scena Hard Rock Cafe Kraków na Rynku Głównym, na której od godziny 16.00 wystąpili: Rasmentalism, duet producencki Flirtini z gośćmi (Rosalie, Piotr Zioła, Michał Sobierajski, Lena, Gverilla, Ras), Mioush, Natalia Nykiel oraz The Dumplings.
Na Scenie Coca-Cola, zlokalizowanej u stóp Wawelu przy ul. Powiśle, wystąpili: Tęskno, czyli duet wokalistki Joanny Longić oraz kompozytorki i pianistki Hani Rani, Fisz Emade Tworzywo oraz silna reprezentacja śpiewających kobiet – Barbara Wrońska, Misia Furtak i Mela Koteluk. W Nowohuckim Centrum Kultury była okazja do posłuchania lokalnych artystów. W ramach Sceny Krakowskiej od godz. 16.30 zaprezentowali się dobrze znani krakowskiej publiczności Sokół Orchestra, czyli zespół założony przez Przemka Sokoła, wykonujący autorskie utwory w stylu Balkan brass. Kolejni miejscowi wykonawcy, którzy zdążyli już zapracować na ogólnopolski rozgłos, to krakowski self-made man Patrick the Pan, wielbiciel folku i bluesa Limboski oraz prawdziwa legenda polskiej muzyki – Renata Przemyk.
Kolejne miejsce tętniące muzyką, OFF Wianki przy Pompie, czyli Scena pod Pompą Cafe Teatralna, zorganizowane zostało wspólnie z OFF Radiem Kraków. Wystąpili na niej: Zeu5, Kroki, Fedkowicz Duo oraz Eta Hox. Natomiast w sercu krakowskiego Kazimierza, na placu Nowym, stanęła eksperymentalna Scena Alternatywna. Właśnie tam od godz. 18.00 zagrali BNNT, Laboratorium Pieśni, Resina oraz amerykańska kapela Enablers, która odwiedziła Kraków podczas swojej europejskiej trasy koncertowej. W ramach Wianków odbyła się również Scena Debiutów ulokowana w klubie Hevre. Zaprezentowali się na niej zdolni początkujący artyści z Polski i Ukrainy. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 16.00 występem rockowego duetu Hearts Hunters. Następnie zagrali: Szymonmówi, Postman, OY Sound System oraz Ziela.
Ponadto w klubie Hevre od godz. 11.00 do 17.00 odbywała się giełda winyli, a od 12.00 panele dyskusyjne współorganizowane z festiwalem Tak Brzmi Miasto: „Czy dobry artysta musi być szalony?” oraz „Ze szkolnej ławki na wielkie sceny”.
Z kolei w Altanie na Plantach w ramach sceny Młodzi w Mieście o godzinie 15.00 zaprezentowali się soliści z zespołu Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Na Kazimierzu, w namiocie ulokowanym przy rogu ulic Józefa i Wąskiej, odbyła się potańcówka inaugurująca Festiwal Kultury Żydowskiej. Właśnie tam zagrała o 20.00 Mała Orkiestra Dancingowa, która prezentuje wczesny polski pop, bez nostalgii rekonstruując dźwięki ukryte pod szumem starej płyty. Za sprawą Nocy Klubowej Wianki trwały do rana. Imprezy odbyły się w: Hevre, Forum Przestrzenie, Pasażu, Prozie, Strefie oraz Szpitalnej 1. Na tych, którzy chcieli potańczyć do wybranej przez siebie muzyki od północy, na scenie Hard Rock Cafe Kraków na Rynku Głównym czekał Unsound Silent Disco, na którym zagrali Anz, Teki Latex, Dtekk oraz Rusałka.
Tegoroczne Wianki to jednak nie tylko muzyka. Dlatego też już od samego rana na Rynku Podgórskim odbyła się lekcja jogi, gdzie wraz z Festiwalem Joga Party spróbowano pobić rekord największej sesji jogi w Polsce. Z kolei pomiędzy koncertami na bulwarze Czerwieńskim w godzinach 15.00-17.00 odbyły się warsztaty z plecenia wianków. Jak co roku, swoje zdolności manualne można było sprawdzić w konkursie na najpiękniejszy wianek, którego partnerem jest Factory Kraków. Rozstrzygnięcie konkursu zostało zaplanowane na godz. 18.00. Tradycyjnie wydarzenia związane z Wiankami – Świętem Muzyki są bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Plenerową część tegorocznych Wianków zwieńczył tradycyjne pokazy pirotechniczne na bulwarze Czerwieńskim o godz. 22.30.
Wianki – Święto Muzyki to pasmo koncertów, które od sześciu lat cieszy się ogromną popularnością. Jest to impreza nawiązująca formułą do francuskiego wydarzenia „Fête de la Musique”. Organizatorami Wianków – Święta Muzyki, są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Informacje o artystach i scenach na stronie wianki.krakow.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/Wianki.