Już 6 stycznia o godz. 14.00 zapraszamy na spacer wokół szopki krakowskiej „Szopkarze dla Miasta i Niepodległej”, który poprowadzi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski. Uczestnicy spacerować będą szlakiem witryn krakowskich sklepów, kawiarni i restauracji, w których wstawione są szopki ze zbiorów Muzeum i poszukiwać w nich wątków niepodległościowych. Zbiórka przed Pałacem Krzysztofory (Rynek Główny 35).

Podczas spaceru będzie można podziwiać najpiękniejsze szopki z budowanej przez lata kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Dzięki współpracy z krakowskimi przedsiębiorcami te wyjątkowe muzealne obiekty znalazły właściwe dla siebie miejsce w tętniącej życiem przestrzeni miejskiej.

Tegorocznym spacer nosi podtytuł „Szopkarze dla Miasta i Niepodległej” i nawiązuje do przypadającego w 2018 roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Czy szopka krakowska może nam coś opowiedzieć o drogach do Niepodległej? Zdecydowanie tak! Oczywiście nie dosłownym językiem podręcznika historii. Szopkarze mówią do nas bardzo wiele o przeszłości i współczesności Polski i Krakowa. Przemawiają do nas za pośrednictwem umieszczonych w szopce figurek, monogramów i symboli, ukazanych za pomocą tektury i staniolu pomników, dzieł artystycznych i fragmentów architektury. Odczytywanie tego szopkarskiego języka jest dla nas, podziwiających te wyjątkowe „kroniki dziejów”, niezwykłą przyjemnością, lecz również wyzwaniem. Kto wie, czy to wyzwanie to nie staje się jeszcze trudniejsze, gdy przeniesiemy szopkę z muzealnych magazynów w przestrzeń miasta, skąd bierze ona przecież swój rodowód. W wielu miejscach miasta można znaleźć ślady mówiące o wysiłkach Polaków w dążeniu do niepodległego państwa i roli Krakowa w tych zmaganiach. Czy ustawienie w nich szopek krakowskich pozwoli poznać te miejsca na nowo? Przekonajcie się Państwo sami.

Dzięki współpracy krakowskich przedsiębiorców z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i Krakowskim Biurem Festiwalowym można podziwiać 27 szopek z muzealnej kolekcji na witrynach lokali położonych głównie na obszarze Starego Miasta, lecz nie tylko. Zostały one wykonane na Konkurs szopek krakowskich w latach 1980-2007, na którym zdobywały nagrody i wyróżnienia. Dodatkowo w 10 lokalizacjach w Krakowie zaprezentowano dwustronne i duże, bo często liczące blisko dwa metry wysokości szopki, które specjalnie na potrzeby spaceru wykonali obecnie działające szopkarki i szopkarze.

1