Z inicjatywy Jana Kościuszki, tradycyjnie, w ostatnią niedzielę przed Świętami Bożego Narodzenia krakowski Rynek przemieni się w największy w Polsce wigilijny stół. Po raz pierwszy w historii wydarzenia potrzebujący otrzymają nie tylko gorące posiłki, ale będą mogli skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Na Rynku Głównym powstanie szpital, w którym pomoc otrzyma nawet kilkaset osób. XX Jubileuszowa Wigilia Jana Kościuszki dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się w niedzielę, 18 grudnia br. w godzinach 11.00-17.00.
Najpierw jest długie wyczekiwanie, potem pierwsza gwiazdka i wreszcie – wymarzona Wigilia. Boże Narodzenie to czas, który kojarzymy zwykle z suto zastawionym stołem, ciepłem kominka i pachnącą choinką. Jednak nie dla wszystkich ten czas jest wyjątkowo piękny i radosny. Dla bezdomnych i potrzebujących, Święta to często tęsknota za tym, co utracone i upragnione. Na szczęście, w naszym otoczeniu znajdują się ludzie, którym sytuacja osób pokrzywdzonych i wykluczonych nie jest obojętna. Jedną z nich jest Jan Kościuszko, znany restaurator i filantrop, który wraz z szeregiem partnerów już od dwudziestu lat aktywnie pomaga potrzebującym. Z jego inicjatywy, co roku, w grudniu, krakowski Rynek Główny zamienia się w największy w Polsce wigilijny stół. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Tegoroczna Wigilia będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileuszowy charakter. Po raz pierwszy w historii wydarzenia osoby potrzebujące będą mogły skorzystać z bezpłatnej diagnostyki i pomocy medycznej. Na Rynku Głównym powstanie prawdziwy szpital, którego personel w ciągu jednego dnia przebada nawet kilkaset osób. W specjalnie przygotowanych namiotach lekarze i wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej będą troszczyć się o stan zdrowia zgromadzonych na Rynku osób. Takie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez szerokiego wsparcia Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, która czuwa nad całą logistyką polowego szpitala.
„Wigilia pod gołym niebem” stała się już tradycją. W 1996 roku, podczas pierwszej Wigilii rozdano około pięć tysięcy posiłków. W ubiegłym roku przekroczono liczbę 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw, a tym razem organizatorzy są przygotowani na jeszcze większe zainteresowanie. Tradycyjnie do potrzebujących trafi kilkadziesiąt tysięcy paczek świątecznych ze słodyczami i artykułami spożywczymi przygotowanych dzięki wsparciu licznych partnerów. Organizatorzy Wigilii serdecznie zapraszają także wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w wigilijne dzieło pomocy potrzebującym, przez przekazanie artykułów spożywczych w trwałym opakowaniu. Będą one zbierane i rozdawane osobom potrzebującym na oczach darczyńców przez cały czas trwania wydarzenia.
Organizatorem Wigilii od dwudziestu lat jest „Grupa Kościuszko M2B” i należące do niej restauracje „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”, w których przygotowywane będą świąteczne potrawy. Od dwóch lat współorganizatorem wydarzenia jest najstarsza w Polsce organizacja charytatywna Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie. Akcję od wielu lat wspierają również liczni partnerzy: producent słodyczy Wawel S.A, Jeronimo Martins Polska właściciel sieci sklepów „Biedronka”, Bacówka Towary Tradycyjne, firma ABC K. Bobula i A. Bobula Spółka Jawna, która jak co roku dostarczy jednorazowe naczynia oraz Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska z Bartłomiejem Szczoczarzem. W organizację przedsięwzięcia zaangażowanych zostanie ponad stu wolontariuszy.
INFORMACJA DODATKOWA
Jan Kościuszko – znany krakowski restaurator, twórca i założyciel sieci restauracji „Chłopskie Jadło”, następnie sieci „Polskie Jadło” , pomysłodawca i organizator mającej miejsce na krakowskim Rynku już od dwudziestu lat Wigilii dla Potrzebujących, odznaczony za swoją działalność charytatywną przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Mistrz sportów samochodowych, przedsiębiorca, felietonista, miłośnik polskiej kuchni.