Minęło już 50 lat od dnia, kiedy Krzysztof Jasiński założył Teatr STU. 20 lutego 1966 roku podczas spotkania przez niego zainicjowanego zapadła decyzja – robimy teatr! W piątek, 19 lutego w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa Dyrektor, Zespół, przyjaciele, i cała Rodzina STU świętowali to wydarzenie. W trakcie uroczystości jubileuszowej wręczono odznaczenia dla najbardziej zasłużonych artystów i pracowników Teatru.

– Krzysztofowi Jasińskiemu udało się zbudować scenę naprawdę wyjątkową – postrzeganą jako osobne zjawisko w polskim życiu teatralnym. Udało mu się też skupić wokół tej sceny wspaniałych ludzi, którzy – jak sam często podkreśla – tworzyli i nadal tworzą nie tylko Teatr, ale jedną wielką, wielopokoleniową Rodzinę STU. I całej tej rodzinie, całemu znakomitemu zespołowi Teatru chcę dziś gorąco pogratulować działalności, która już 50 lat wzbogaca życie artystyczne Krakowa – powiedział podczas jubileuszu Prezydent Jacek Majchrowski.

W sobotę, 20 lutego odbędzie się tradycyjne spotkanie “Rodziny STU”, w którym udział wezmą ludzie najmocniej związani z krakowską sceną. Uroczystość uświetni koncert wybitnego trębacza, przyjaciela Teatru STU Tomasza Stańki, który przed laty w działającym przy Teatrze STUdio nagrywał swoje płyty. Jazzman wystąpi ponownie 21 lutego podczas otwartego dla szerokiej widowni koncertu. Razem z nim wystąpią: Fin Alexi Tuomarila (pianino) oraz dwóch Amerykanów, Gerald Cleaver (perkusja) i pochodzący z Wysp Dziewiczych Reuben Rogers (kontrabas).

Sezon 2015/2016 jest jubileuszowym sezonem Teatru STU. Jego najważniejszym wydarzeniem jest prezentacja tryptyku “Wędrowanie wg Stanisława Wyspiańskiego” wystawionego po raz pierwszy w historii teatru. W jego skład wchodzą trzy spektakle: “Wesele”, “Wyzwolenie” i “Akropolis”. Jubileusz uświetni także premiera spektaklu “Rewizor” Mikołaja Gogola w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. W trakcie sezonu zaplanowano premiery pięciu nowych tytułów, a także kilka dodatkowych uroczystości. 27 i 28 lutego nastąpi pożegnanie ze spektaklem” Król Lear” z Danielem Olbrychskim w roli tytułowej, a następnie setne przedstawienie “Biesów”, które odbędzie się 18 marca. 8 kwietnia zaplanowano natomiast premierę sztuki “Psycho-tera-polityka” autorstwa Dominika Rettingera, w reżyserii Mirosława Gronowskiego.

Przez długie lata STU był “teatrem w drodze”. Szukał swojej tożsamości i miejsca na ziemi. Wędrował po świecie, występując w ponad dwudziestu krajach na czterech kontynentach. W 1975 roku otrzymał status zawodowy, stał się teatrem profesjonalnym w sensie organizacyjnym, zachował jednak niezależność i szczególny klimat teatru alternatywnego. W tym czasie powstały cieszące się ogromnym powodzeniem widowiska, takie jak: “Pacjenci” wg “Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa, “Szalona lokomotywa”, “Donkichoteria”, “Ubu Król”, “Kur zapiał” grane w niezwykłej przestrzeni namiotu cyrkowego. Dla ukoronowania poszukiwań repertuarowych Teatru STU w 1997 roku powstała Scena STU. Krzysztof Jasiński, jej dyrektor artystyczny reżyseruje oraz zaprasza do współpracy reżyserów, którzy angażują wybranych przez siebie, często wybitnych aktorów scen polskich. Poza swymi inscenizacjami, teatr zdobył sporą popularność za sprawą telewizyjnych benefisów, które w niekonwencjonalny sposób prezentowały znanych ludzi kultury, sztuki i nauki. W XXI wiek Scena STU wkroczyła z ambitnym repertuarem, na który składają się inscenizacje klasyki polskiej i światowej: “Zemsta”, “Wesele”, “Wyzwolenie”, “Hamlet”, “Król Lear”, “Biesy”, “Szczęśliwe dni”. Symbolizują one przebytą w ciągu półwiecza drogę: od eksperymentalnej sceny, poprzez kultowy teatr polskiej i światowej kontrkultury, do teatru repertuarowego. Premiery tytułów takich jak: “Sztuka kochania. Sceny dla dorosłych”, “Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny”, “O psychiatrach, psychologach i innych psycholach”, “Roma i Julian” czy “Body Art” to z kolei dobrze zrealizowane propozycje rozrywkowe z udziałem popularnych aktorów.