„Bądź moim natchnieniem”, „Byłaś serca biciem”, „C’est la vie” to jedne z najpopularniejszych piosenek Andrzeja Zauchy. W tym roku mija 30 lat od tragicznej śmierci artysty. Z tej okazji miasto Kraków zorganizowało plenerowy koncert „Bądź moim natchnieniem – A tribute to Zaucha”. Utwory Andrzeja Zauchy zaśpiewali Grażyna Łobaszewska, Beata Rybotycka i Kuba Badach.

Andrzej Zaucha był jednym z najpopularniejszych polskich piosenkarzy przełomu lat 80. i 90. Był także aktorem i artystą kabaretowym, grał na perkusji i saksofonie. W swojej twórczości sięgał po różne rodzaje muzyki, między innymi rock, pop i jazz. Mimo braku kierunkowego wykształcenia, uważany był za świetnego, wszechstronnego muzyka i artystę.

Związany był z Krakowem: tu się urodził i tworzył, należał do krakowskiego środowiska artystycznego, w którym miał grono przyjaciół. Zorganizowany przez miasto koncert, zatytułowany „Bądź moim natchnieniem – A tribute to Zaucha”, był hołdem dla artysty, przypomnieniem jego twórczości i przybliżeniem jej młodszemu pokoleniu.

Największe przeboje Zauchy w niedzielę, 29 sierpnia, na placu Wielkiej Armii Napoleona wykonali Grażyna Łobaszewska, Beata Rybotycka oraz Kuba Badach. Koncert był muzyczną podróżą przez twórczość Andrzeja Zauchy. Artyści zaprezentowali trzy najbardziej znane okresy jego twórczości: jazzowy, poetycko-teatralny i kabaretowo-rozrywkowy. Wydarzenie było także okazją do wspominania Zauchy i jego twórczej drogi związanej z Krakowem.

Podczas koncertu, który prowadził aktor Narodowego Starego Teatru Radek Krzyżowski, usłyszeliśmy takie utwory, jak:

  • „Ces’t la vie”, „Magia to ja”, „Byłaś serca biciem” (Grażyna Łobaszewska)
  • „Widzialność marzeń”, „Będąc człowiekiem”, „Po to byś czuł” (Beata Rybotycka)
  • „Dzień dobry Mr Blues”, „Wymyśliłem Ciebie”, „Czarny Alibaba” (Kuba Badach).

Wydarzenie odbyło się z zachowaniem wymogów sanitarnych, obowiązujących przy organizacji imprez w czasie pandemii.