Krakowianie i turyści po raz piąty mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru śladem szopki krakowskiej. Poprowadził go dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski. Uczestnicy spacerowali szlakiem witryn krakowskich sklepów, kawiarni i restauracji, w których wystawione są szopki ze zbiorów muzeum. W tym roku spotkanie rozpoczęło się nieopodal Wawelu, przed Domem Długosza przy ulicy Kanoniczej 25.

Umieszczone w szklanych, podświetlanych gablotach w różnych punktach miasta dzieła krakowskich szopkarzy zyskały nowy kontekst. Wszak ich najważniejszą cechą jest twórcze nawiązanie do dawnej architektury Krakowa. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad pięćdziesiąt najpiękniejszych szopek.

Jak co roku szopki pojawiły się na placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Wszystkie można oglądać jeszcze do 2 lutego 2020. Natomiast najnowsze dzieła zgłoszone do 77. Konkursu Szopek Krakowskich zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie prezentowanej w Celestacie przy ul. Lubicz 16 do 23 lutego.