Franciszek Starowieyski pozostaje do dzisiaj jednym z najważniejszych i najbardziej oryginalnych artystów polskich XX wieku. Jego twórczość, osobowość, charyzma i kontrowersje, jakie wzbudzał przez wiele lat, rozpalały wyobraźnię Polaków. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką, projektował plakaty filmowe i teatralne, uchodząc za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej szkoły plakatu, tworzył scenografię telewizyjną i filmową.

Sam kolekcjonował sztukę, szczególnie dawną, będąc znawcą historii i sztuki XVII i XVIII wieku. Starowieyski często odnosił się do ulubionej przez siebie epoki baroku, która fascynowała go i inspirowała. Od lat 70. antydatował swoje prace, cofając się o 300 lat. Uciekał od teraźniejszości, kierując swoje poszukiwania w sposób konsekwentny i świadomy ku inspirującej go epoce. Jego twórczość osadzona jest na motywach zaczerpniętych z malarstwa barokowego oraz surrealistycznej poetyki snu.
W 2025 roku przypada 95. rocznica urodzin artysty, co stanowi doskonałą okazję do przypomnienia – nie tylko krakowianom – tej postaci, na specjalnej wystawie pełnej rekwizytów, przedmiotów, rzeczy, obiektów i dzieł.
Wystawę w Pałacu Sztuki można oglądać do 12 maja.