Dzisiaj, 28 października, w Sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory, odbyła się konferencja „Krakowianki siłą miasta! O historii kobiet w edukacji”, podczas której poruszono kwestie wpływu kobiet na naukę, kulturę, biznes i wszelkie działania społeczne.

Kobiety kształtują nasze miasto, każdego dnia zmieniają rzeczywistość w najróżniejszych dziedzinach: rewolucjonizują naukę, wprowadzają innowacje w biznesie, inspirują niezwykłe kulturalne, artystyczne i edukacyjne przedsięwzięcia, pracują i angażują się społecznie.

Pomimo tego, o historii kobiet dalej niewiele mówimy, umykają w szkolnych opowieściach biografie emancypantek, artystek, pisarek, sportowczyń. Potrzebujemy uzupełniać tę „brakującą połowę dziejów”, dlatego Kraków stworzył Szlak Kobiet Krakowa – niezwykłą bazę wiedzy o krakowskich bohaterkach, która prowadzi nas przez kobiecy Kraków na przestrzeni wieków.

Pragniemy zainspirować osoby pracujące z młodzieżą, nauczycieli, nauczycielki, animatorów i animatorki w młodzieżowych domach kultury, aby wspólnie z młodymi osobami rozpoczęli podróż szlakiem kobiet i rozmowę o kobiecym wkładzie w historię, tworzyli lekcje i zajęcia, które poruszają historie walki o prawa wyborcze czy edukacyjne kobiet.

Aby ułatwić stworzenie takich zajęć, na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa, zostały przygotowane przez Agnieszkę Jankowiak-Maik scenariusze lekcyjne i dodatkowe materiały źródłowe z zakresu historii krakowianek.

Wszystko to, zostało szczegółowo omówione podczas dzisiejszej konferencji w pałacu Krzysztofory.