Szlachcice, magnaci, kupcy i rzemieślnicy to jedni z wielu przedstawicieli czasów panowania Jagiellonów w Polsce, których mogliśmy spotkać 28 sierpnia podczas pikniku historycznego w parku Zielony Jar Wandy.

Ponad 20 miłośników historii pojawiło się na pikniku w parku Zielony Jar Wandy, gdzie opowiadali o zawodach i zwyczajach dawnej epoki. Jak wyglądało życie codzienne: rzemiosło, nauka, handel, śpiew, poezja, medycyna? W co ubierał się polski magnat lub litewski kniaź? Po czym można było rozróżnić ruskiego od polskiego szlachcica? W jakim języku porozumiewali się żydowscy oraz ormiańscy kupcy? Wszystkie odpowiedzi można było poznać w trakcie wydarzenia.

Nauka przez zabawę

Z myślą o małych i dużych odkrywcach organizatorzy przygotowali specjalną rodzinną grę terenową, która pozwalała poznać wszystkie zawody w atrakcyjny i nieoczywisty sposób. Gra była dostępna przez cały czas trwania wydarzenia, a materiały czekały na śmiałków w oznaczonym punkcie startowym.

Skąd pomysł na wydarzenie?

W tym roku obchodzimy 450. rocznicę śmierci Zygmunta Augusta, ostatniego Jagiellona na polskim tronie. Dynastia Jagiellonów rządziła w Polsce oraz państwach sąsiednich na przestrzeni blisko dwóch wieków. W tym okresie (2 poł. XIV – 2 poł. XVI wieku) zawiązana została i uległa wzmocnieniu polsko-litewska unia, która zadecydowała o kierunku rozwoju naszej ojczyzny i jej kultury. Za panowania Jagiellonów ziemie dzisiejszej Polski, Łotwy, Litwy, Białorusi i Ukrainy znajdowały się w obrębie jednego państwa zamieszkiwanego przez liczne nacje. Charakteryzowały się one odmiennymi językami, kulturą, wyznaniem, a często i preferowanymi zawodami lub charakterystycznymi ubiorami. Łączyły je jednakże dobrosąsiedzkie stosunki, tolerancja oraz osoba monarchy.

O nacjach zamieszkujących Rzeczpospolitą za panowania ostatniego z Jagiellonów mogliśmy usłyszeć podczas rodzinnego pikniku historycznego. Temat ten wydaje się niezwykle potrzebny w kontekście aktualnych wydarzeń. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że po wiekach ponownie stoimy na progu niezwykłego zacieśnienia naszych relacji.

Organizatorzy wydarzenia: Miasto Kraków oraz KBF.