Jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury? Z czego składają się panele fotowoltaiczne? Jak wygląda wnętrze zamiatarek i polewaczek jeżdżących po krakowskich ulicach i dlaczego woda z kranu jest taka dobra? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczestnicy 2. Wielkiej Lekcji Ekologii, która odbyła się w poniedziałek, 7 października w TAURON Arenie Kraków. W programie znalazły się m.in. wycieczki do Ekospalarni Kraków, Lamusowni i Ogrodu Doświadczeń oraz panel naukowo-edukacyjny organizowany przez Politechnikę Krakowską. Wydarzenie skierowane było do osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
Głównym celem Wielkiej Lekcji Ekologii było kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków, miejskie spółki komunalne i jednostki miejskie. W szczególności tych związanych z poprawą jakości powietrza, gospodarką niskoemisyjną i nowatorskim system gospodarki odpadami.
– O tym jak ważne są działania związane z ekologią, dbanie o czyste powietrze, wspólną przestrzeń i komfort życia mieszkańców wiedzą wszyscy. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele osób, służb i jednostek jest w to zaangażowanych każdego dnia – mówi Małgorzata Marcińska prezes zarządu Agencji Rozwoju Miasta SA, zarządzającej TAURON Areną Kraków. – My postanowiliśmy to pokazać i to w jednym miejscu podczas Wielkiej Lekcji Ekologii – zaznacza.
– Pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy po raz kolejny zaprosić mieszkańców Krakowa, a w szczególności uczniów krakowskich szkół do spędzenia dnia w TAURON Arenie Kraków, wzięcia udziału w licznych warsztatach, wykładach, pokazach, konkursach i zabawach związanych z szeroko pojętą ekologią. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć jak wspólnie dbać o środowisko i o nasze miasto – dodaje.
EkoDom i las w żarówce
Uczestnicy wydarzenia mogli wejść do EkoDomu TAURON Areny Kraków i dowiedzieć się jak oszczędzać wodę i prąd w domu, jak wyeliminować ze swojego życia plastikowe opakowania i siatki na zakupy oraz w jaki sposób dać rzeczom drugie życie?
Jak na EkoDom przystało, nie mogło w nim zabraknąć także roślin antysmogowych. Tuż po godz. 12.00 takie rośliny mogli odebrać uczestnicy wydarzenia.
Na płycie areny głównej stanął ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki w codziennej pracy: zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, koparka, beczkowóz, a także autobusy z taboru krakowskiego MPK, ekologiczne samochody wykorzystywane przez straż miejską i policję oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych.
Warsztaty i wykłady
W programie były warsztaty i gry uczące tego jak segregować śmieci, czym jest smog, jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury, tego co robić, aby nie zanieczyszczać wody oraz jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych? Można było zobaczyć kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. W arenie stanęło też mobilne laboratorium, w którym można było dowiedzieć się czym jest niska emisja i jakie są sposoby jej ograniczenia?
Goście wzieli udział w panelu naukowo-edukacyjnym prowadzonym przez specjalistów z Politechniki Krakowskiej, którego tematem przewodnim była gospodarka niskoemisyjna miasta i odnawialne źródła energii. Nad programem merytorycznym panelu czuwała dr hab. inż. Agnieszka Generowicz, prof. Politechniki Krakowskiej.
Zobacz Ekospalarnię i Lamusownię
W programie wydarzenia było też zwiedzanie Ekospalarni Kraków przy ul. Giedroycia, Lamusowni przy ul. Nowohuckiej (dojazd z areny autobusami elektrycznymi zapewni MPK), TAURON Areny Kraków oraz wizyta w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w parku Lotników Polskich.
Zapraszamy do głosowania
7 października to ostatni dzień, w którym możliwe było głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Specjalne stoisko, przy którym można było oddać głosy na wybrane przez siebie projekty pojawił się w TAURON Arenie Kraków.
Szczegółowy program oraz więcej informacji na stronie internetowej: tauronarenakrakow.pl.