Przedstawieniem „Pan Twardowski. Ale bajka!” zakończony został 28 lipca jubileuszowy, 20. Festiwal Tańców Dworskch „Cracovia Danza”. „Siedzą, piją, lulki palą, tańce, hulanki, swawole…” – tak wierszem opowiadał Adam Mickiewicz historię pani Twardowskiej i jej męża, słynnego alchemika, który zaprzedał duszę diabłu za wiedzę i wieczną młodość. Tę znaną historię, do muzyki będącej kolażem z dzieł Stanisława Moniuszki, na taniec przełożyło dwoje choreografów: Alina Towarnicka i Dariusz Brojek, zaś opowieść brawurowo wytańczył Balet Cracovia Danza. W rolach głównych wystąpili: Jan Fečko i Krzysztof Antkowiak (jako Pan Twardowski), Marta Baranowska (Pani Twardowska) i Łukasz Szkiłądź (Diabeł).

Nieprzypadkowo organizator festiwalu – Balet Cracovia Danza – na inaugurację festiwalu sięgnął po muzykę Stanisława Moniuszki. Jubileuszowa edycja zbiega się bowiem z obchodami Roku Moniuszkowskiego, upamiętniającego 200. rocznicę narodzin kompozytora. I z tego też powodu muzyka twórcy będzie klamrą spinającą festiwal. Ponieważ premiera, która odbyła się w Teatrze Variete, nie pomieściła wszystkich zainteresowanych, spektakl „Pan Twardowski. Ale bajka!” został pokazany zarówno na rozpoczęcie jaki i finał festiwalu, w niedzielę, 28 lipca.

20. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, którego pomysłodawcą i dyrektorem jest Romana Agnel, trwał od 22 do 28 lipca. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były bajki, baśnie, legendy. W programie znalazły się opowieści ze świata fantazji, nawiązujące do europejskiego i polskiego, a nawet krakowskiego dziedzictwa kulturowego.

Mocnym akcentem festiwalu był finał, który rozegrał się w weekend, 27 i 28 lipca. Wielu tancerzy i zespołów z całego świata pojawiło się w najpiękniejszych miejscach Starego Miasta (m.in. w Collegium Maius, Barbakanie, na Rynku Głównym), ożywiając tańcem zabytki Krakowa. Spośród bogatego finałowego programu warto było zwrócić uwagę na przedstawienie „Bajka o księżniczkach” w wykonaniu młodzieżowego zespołu Capella Antiqua Bialostociensis, który w tym roku został wyróżniony tytułem zespołu rezydenta.

Największym wydarzeniem były wieczorne widowiska na Rynku Głównym. W sobotę, 27 lipca, na scenie odbył się „Wieczór baśni”, w ramach którego krakowska publiczność obejrzała premierę w międzynarodowej produkcji „Metamorfozy. Kot w butach”, do której choreografię przygotowali: mistrz tańca i choreografii barokowej, Pierre-Francois Dollé oraz tancerka Irène Feste. Obok francuskich choreografów na scenie pojawili się tancerze Baletu Cracovia Danza. Artystom towarzyszyli muzycy grający na historycznych instrumentach. Zgodnie z festiwalową tradycją, sobotni wieczór zamknął bal dla publiczności. Rynek stał się największą salą balową świata.

W niedzielę, 28 lipca, na Rynku Głównym, w ramach „Wieczoru legend”, pochodząca z Indii Alaknanda, mistrzyni tańca Kathak wraz ze swoim zespołem Sanskriti, przedstawiła spektakl „Znad Jamuny i Gangesu”. Tego dnia finał 20. edycji festiwalu zwieńczył wspomniany spektakl „Pan Twardowski. Ale bajka!”, w wykonaniu Baletu Cracovia Danza.

Festiwalowi towarzyszyły 5-dniowe warsztaty taneczne „Kraków tańczy”, na które przyjechało ponad 150 uczestników z Francji, Indii, Litwy, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Studenci kształcą się pod okiem takich mistrzów tańca, jak m.in. Alaknanda (Indie), Barbara Segal (Anglia), Marie-Claire Bär Le Corre (Francja), Ana Yepes (Hiszpania) czy Pierre-Francois Dollé (Francja). W tym roku po raz pierwszy w gronie pedagogów był Irène Feste, znawczyni m.in. tańców balowych pierwszej połowy XIX wieku, która poprowadziła kurs tańców empirowych.

W tym roku zajęcia odbywały się w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” obok parku Jordana. Wielką atrakcją jubileuszowej edycji festiwalu był także otwarty dla wszystkich „Letni bal tradycji” w ogrodach MDK „Dom Harcerza”, z udziałem międzynarodowych gwiazd tańca. W trakcie warsztatów wieczorami w Barbakanie, odbywały się pokazy zespołów z różnych stron Polski i świata.

Festiwalowi towarzyszy w Magistracie wystawa fotograficzna „Kalejdoskop barw tańca”, prezentowana do końca lipca.