30 kwietnia upływa termin składania deklaracji podatkowych za 2015 r. Żyjesz lub pracujesz w Krakowie, ale z podatku rozliczasz się w innym mieście? Warto to zmienić, bo płacąc podatek tam, gdzie mieszkasz, inwestujesz w siebie – w poprawę komfortu życia. Efekty widać gołym okiem − nowe linie tramwajowe, zmodernizowane ronda czy wyremontowane żłobki.

– Z badań Barometru wynika, że ponad 100 tys. osób, które mieszkają w Krakowie, nie płaci tu podatków i o te osoby walczymy. Gdyby wszystkie te osoby złożyły deklaracje podatkowe w Krakowie, do kasy miasta wpłynęłoby dodatkowych 200 mln zł – mówi Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. I dodaje, że trwają prace nad wdrożeniem Karty Mieszkańca – systemu preferencji dla wszystkich płacących podatki w Krakowie.

– Właśnie do tych wszystkich osób, które mieszkają lub pracują w Krakowie, ale z podatku rozliczają się w innej miejscowości, skierowana jest kampania informacyjno-promocyjna “Miasto Kraków – miasto twojego życia. Tu mieszkasz, tu złóż PIT”, która rusza 1 kwietnia – informuje Rafał Perłowski, Dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.

Kampania będzie komunikowana m.in. outdoorowo, w prasie, internecie, social mediach ale także w komunikacji miejskiej (spoty w Bus TV, automaty KKM, reklama na  tramwaju).

Innowacją w tym roku będzie specjalna płyta CD z programem do rozliczania podatku PIT dedykowana mieszkańcom Krakowa (zawierająca listę krakowskich Urzędów Skarbowych). Płyta ukaże się w krakowskim wydaniu Gazety Wyborczej (15 kwietnia) oraz Dzienniku Metro (15 kwietnia), a także w dwutygodniku Krakow.pl (13 kwietnia).

Akcja promocyjna będzie również prowadzona na stronach portali: krakow.wyborcza.pl, onet.pl, pit.pl oraz w serwisie społecznościowym Facebook. Koszt kampanii w tym roku to 300 tys. zł.

Dodatkowo, przez cały czas trwania kampanii, będzie aktywna tematyczna zakładka na miejskiej stronie internetowej (www.krakow.pl/podatki), w której można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące tego co i jak zrobić, by móc odprowadzić podatek w Krakowie oraz dane kontaktowe krakowskich urzędów skarbowych. Na stronie będzie dostępny link do pobrania programu do rozliczania podatku PIT, znajdą się również grafiki kampanijne w wersji do druku.

Pierwsza kampania zachęcająca do płacenia PIT ruszyła w roku 2012. W jej wyniku 6715 osób pracujących lecz nie zameldowanych w Krakowie zdecydowało się zapłacić PIT w naszym mieście. Budżet miasta wzbogacił się wtedy o ponad 10 mln zł. W sumie w latach 2012 – 2014 wydano na kolejne kampanie podatkowe ok. 265 tys. zł, a pozyskano ponad 22 tys. nowych podatników. Wpływy z udziału w PIT w roku 2014 wzrosły o 13 mln, a w roku 2015 o kolejne 21 mln zł od 13 tys. podatników, którzy zdecydowali się zapłacić podatek w miejscy miejscu swojego zamieszkania, a nie zameldowania.

1 osoba płacąca podatek PIT to korzyść dla budżetu Krakowa rzędu około 1800 zł. Dla lepszego zobrazowania sytuacji warto przypomnieć, że z podatku PIT 1 osoby można np.: zbudować 10 m² chodnika, ustawić 4 stojaki rowerowe, posadzić 72 krzewy, które urozmaicą miejską zieleń, wykonać 10 m² trasy spacerowej, zakupić 8 tablic z nazwą ulicy, 6 znaków drogowych, zainstalować 4 tablice informacyjne, odmalować 78,3 m²  pasów, wyznaczyć 225 m² kontrapasu czy wyremontować 25,8 m² drogi.

Z podatku PIT z większej ilości osób można z kolei: kupić wagon nowoczesnego tramwaju NGT8 (równowartość podatku 579 osób), pokryć koszt rocznego utrzymania żłobka samorządowego (równowartość podatku 833 osób), zainstalować punkt monitoringu miejskiego (równowartość podatku 27 osób), zbudować boisko wielofunkcyjne (równowartość podatku 360 osób).

Zgodnie z prawem w przypadku podatku PIT miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania (a nie zameldowania!) podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. W Krakowie mogą się więc rozliczać również wszystkie te osoby, które mieszkają w naszym mieście, ale nie są tutaj zameldowane. Żeby to zrobić, wystarczy złożyć w urzędzie skarbowym, właściwym dla miejsca zamieszkania w Krakowie formularz ZAP-3, w którym wykaże się dla celów podatkowych krakowski adres zamieszkania. Wypełnienie formularza zajmuje maksymalnie 15 minut – wystarczy podać imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego (na który będą wpływać np. zwroty podatku). Wypełniony formularz ZAP-3 można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do odpowiedniego urzędu skarbowego.