Dziś, 11 września w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ odbył się „Dzień Otwarty” związany z udostępnieniem wystaw przyrodniczych szerokiej publiczności. Po kilkuletniej przerwie wynikającej z przeprowadzki do nowej siedziby i tworzenia nowej ekspozycji, zbiory – niegdyś prezentowane i chętnie odwiedzane przez krakowian w Muzeum Zoologicznym oraz Muzeum Geologicznym – są teraz dostępne w nowej odsłonie.

Na zwiedzających czekało ponad 10 000 eksponatów prezentowanych w trzech salach ekspozycyjnych o łącznej powierzchni ponad 2000 m2. Trzon wystawy stanowią unikatowe historyczne zbiory przyrodnicze gromadzone od XVIII wieku, nowoczesne dioramy i makiety odtwarzające Ziemię sprzed milionów lat oraz tysiące minerałów i skamieniałości. Ekspozycja podzielona jest na 15 bloków tematycznych i przystosowana do wszystkich poziomów edukacji – od przedszkola po szkoły średnie. Została zaprojektowana tak, by chronologicznie przeprowadzić zwiedzających od początków Wszechświata i powstanie Ziemi, przez pojawienie się żywych organizmów, wielkie wymierania i zlodowacenia aż po czasy współczesne. Wystawa przedstawia także pochodzenie człowieka jako gatunku, jego pozycję w świecie zwierząt oraz wpływ na środowisko przyrodnicze i bioróżnorodność. To jedyna ekspozycja w Polsce, na której prezentowany jest pełny przegląd systematyczny zwierząt. Niezwykle interesująca jest także część wystawy ukazująca procesy geologiczne oraz środowiska przyrodnicze z różnych stref klimatycznych. Ponadto niewątpliwą atrakcję stanowi prezentowana na zewnątrz budynku rekonstrukcja odkrytego w Polsce szkieletu archozaura nazwanego na cześć legendarnego smoka wawelskiego.

11 września ekspozycję można było zwiedzić indywidualnie lub z przewodnikiem. Na młodszych gości czekały dodatkowe atrakcje, m.in. warsztaty przyrodnicze, sensoryczne i plastyczne. Wydarzenie odbyło się w godz. od 10.00 do 15.00, w budynku przy ulicy Gronostajowej 5 (Kampus UJ). Wstęp na wydarzenie był wolny, a szczegóły dostępne są na stronie www.cep.uj.edu.pl oraz w mediach społecznościowych Centrum.

Od 14 września Centrum można odwiedzać już regularnie – bilety w cenie 8 zł (ulgowy) i 15 zł (normalny) do nabycia w punkcie kasowym. Zwiedzanie z przewodnikiem jest możliwe na dwóch trasach: „Niesamowity świat zwierząt” oraz „Historia Ziemi i życia” po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 12 664 42 55.