„Zielony Domek” – placówka edukacyjna dla dzieci i rodziców przy ul. św. Marka 21 w Krakowie, prowadzona przez Fundację „Promyk”, obchodzi trzecie urodziny. To jedyne w Polsce, oparte na francuskich wzorach, miejsce spotkań i zabawy dla dzieci do lat trzech w towarzystwie rodzica lub opiekuna.

W styczniu 1979 roku został otwarty w Paryżu działający do tej pory „Zielony Dom” (La Maison Verte). W całej Francji jest już ponad tysiąc podobnych placówek i powstają one na całym świecie.

Krakowski „Zielony Domek” jest pierwszą taką placówką w Polsce. Kanapy dla rodziców, dziecięce mebelki, niski zlew, dużo zabawek i serdeczne przyjęcie uczestników przez zmieniającą się codziennie ekipę psychoterapeutów.

– Szacunek, zrozumienie i bezwarunkowa akceptacja – oto wymogi, jakie sobie stawiamy przyjmując naszych gości – tych dużych, ale przede wszystkim tych małych, dzieci, które jeszcze nie umieją mówić. Albo raczej – które mówią do nas poprzez swoje zachowanie, płacz, czy zabawę – mówi Maja Zagajewska, prezes Fundacji Promyk – Na całym świecie ostatnie odkrycia naukowe dotyczące rozwoju i funkcjonowania mózgu potwierdzają coś, co wiemy intuicyjnie od dawna; że warunkiem optymalnego rozwoju mózgu człowieka, zarówno pod względem możliwości intelektualnych, jak i uczuciowych jest dobra, kochająca relacja między rodzicami a dzieckiem, czyli czułość i empatia, zainteresowanie i radość w oczach matki, kiedy patrzy na swoje dziecko – wskazuje Maja Zagajewska.

Fundacja PROMYK, która zarządza „Zielonym Domkiem”, zrodziła się z troski o zdrowie i prawidłowy rozwój psychofizyczny najmłodszych dzieci.

Jej program poszerzania świadomości społecznej na temat czynników prawidłowego rozwoju dziecka odwołuje się do profilaktyki zaburzeń i zahamowań rozwojowych, które mogą wystąpić w okresie powstawania pierwszych relacji dziecka z otoczeniem.

Prezesem Fundacji PROMYK jest Maja Zagajewska – psycholog, psychoterapeuta, absolwentka paryskiej szkoły psychoterapeutów FLDP, a członkiem zarządu Rafał Perkowski.

Przewodniczącym Rady Fundacji jest prof. Jerzy Hausner. W skład Rady wchodzą również: prof. Andrzej Zoll, prof. Jacek Bomba, dr Maciej Pilecki oraz Iwona Olechowska.

Przyjaciółmi Fundacji PROMYK i Zielonego Domku są: Adam Zagajewski, Andrzej Mleczko, Anna Dymna, Ewa i Dominik Kotarba-Majkutewicz, prof. dr hab. Grażyna Jasieńska, Iwona Olechowska, prof. dr hab. med. Jacek Bomba, Janina Ochojska, prof. dr hab. Jerzy Hausner, Krystyna i Jan Baranowie, dr med. Maciej Pilecki, prof. dr hab. Maria Kapiszewska.

Placówka Fundacji mieści się przy ul. św. Marka 21a w Krakowie. Prowadzone tam zajęcia są bezpłatne. Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Więcej informacji na http://www.fundacja-promyk.org/.