Na krakowskiej mapie żłobków przybyło dodatkowe miejsce. To budynek przy ulicy Lipskiej 75, czyli Niepubliczny Żłobek „Pod Magnolią”. Od stycznia może korzystać z niego sto maluchów.

– Jest to placówka na miarę XXI wieku. Jest i będzie wizytówką gminy Kraków, a stworzone warunki pozwolą naszym dzieciom poszerzać umiejętności, rozwijać zainteresowania, a nam sprawować należytą opiekę nad ich rozwojem – powiedziała Justyna Pacuła, dyrektor żłobka „Pod Magnolią”.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił uwagę, że w Krakowie otwierane są nie tylko żłobki, ale tworzona jest również sieć przedszkoli. – Jesteśmy jedyną gminą spośród gmin metropolitalnych, która dofinansowuje w pełni opiekę nad dzieckiem do lat trzech. To jest bardzo ważne. Ten kolejny żłobek jest tego przykładem – podkreślił.

Budowa żłobka gminnego przy Lipskiej rozpoczęła się w maju 2017 roku. Inwestycja była prowadzona przez dziewięć miesięcy. Za projekt odpowiedzialny był Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Żłobek w Małym Płaszowie powstał według projektu autorstwa Joanny Kłusak. Budynek zbudowany jest na rzucie prostokąta, zlokalizowanego w osi północ – południe. Posiada dwie kondygnacje naziemne. Od wschodu zaprojektowano taras, na który prowadzą wyjścia bezpośrednio z sal dzieci na plac zabaw. Strefa wejściowa budynku obejmuje wiatrołap oraz pomieszczenia na wózki, szatnie dla dzieci, poczekalnie dla rodziców i ogólnodostępną toaletę dostosowaną do potrzeb niepełnosprawnych.

Na parterze, we wschodniej części obiektu, znajdują się dwie sale z sypialniami dla młodszych dzieci, a w części północno–zachodniej – kuchnia z zapleczem oraz pomieszczenia techniczne. Kuchnia przygotowana jest do obsługi cateringu. Na drugiej kondygnacji znajdują są sale dla dzieci – jedna z osobną sypialnią i druga jednoprzestrzenna.

Na pierwszym piętrze będzie również część socjalna z szatniami, sanitariatami i pomieszczeniami socjalnymi dla pracowników żłobka jak również dwa pokoje administracyjne. Znajdą się tam także pomieszczenia pomocnicze, takie jak toalety, magazyny oraz izolatka i pralnia. Kondygnacja parteru i piętra skomunikowana jest dwiema dwubiegowymi klatkami schodowymi oraz windą.

Koszt inwestycji to 4 mln 595 tys. zł brutto. Z programu „Maluch Plus” Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pozyskano 1,2 mln zł dofinansowania. – To było dosyć znacznym zastrzykiem finansowym – przyznał prezydent Jacek Majchrowski.

Wykonawcą żłobka przy ul. Lipskiej w Małym Płaszowie było konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe „ADMA Bis” spółka jawna Józef Adamczyk, Stanisław Adamczyk z siedzibą w Staszowie (lider konsorcjum) oraz „ATB” Przedsiębiorstwo Budowlano-Inżynieryjne z siedzibą w Staszowie.

Warto zauważyć, że nie jest to pierwsza inwestycja żłobkowa realizowana przez pracowników ZIM Kraków funkcjonującego wcześniej w strukturze UMK jako Wydział Inwestycji.

W 2011 roku, w wyniku wybuchu gazu, uszkodzony został pochodzący z lat 80. ubiegłego wieku budynek żłobka przy ul. Majora. W jego miejscu powstał nowoczesny budynek składający się z 4 przestronnych sal dla dzieci, wraz z niezbędnym zapleczem sanitarnym i gastronomicznym. Do żłobka może uczęszczać do 100 dzieci. Z kolei wszystkie pomieszczenia administracyjne i techniczne oraz sala gimnastyczna o powierzchni 60 metrów znajduje się na wyższej kondygnacji. Zadanie kosztowało ok. 4 mln zł, z czego większość środków to dofinansowanie z budżetu państwa.

– Planowana jest realizacja kolejnego projektu żłobkowego. Nowoczesny obiekt dla najmłodszych powstanie przy ulicy Przyzby, w ramach realizowanego przez naszą jednostkę osiedla gminnego – poinformowała Janina Pokrywa, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

1