We wtorek, 5 grudnia na obszarze Kazimierza obowiązywać będą już zupełnie nowe zasady ruchu. Dojazd do głównych ulic tego zabytkowego obszaru (Miodowej, Dietla, Józefa, Krakowskiej, Dajwór, Starowiślnej) będzie możliwy dla wszystkich. Na węższe, wewnętrzne ulice, wjazd będą mieli mieszkańcy, dostawcy, taksówkarze oraz goście hotelowi.

Zmienią się też kierunki ruchu niektórych ulic, aby zniechęcić kierowców z zewnątrz do krążenia wokół dzielnicy. Odcinek ulicy Miodowej między ul. Bożego Ciała i Brzozową będzie jednokierunkowy (przejazd będzie możliwy w kierunku do ul. Starowiślnej), a na odcinku od ul. Brzozowej do Starowiślnej zachowane będą dwa kierunki ruchu.

Zmiany wprowadzone będą również na ul. św. Wawrzyńca. Ulica będzie teraz ulicą jednokierunkową, ale samochody będą się po niej poruszać odwrotnie niż dziś. Ruch będzie prowadzony od ul. Dajwór do ul. Bożego Ciała – na odcinku między ul. Dajwór a Starowiślną utrzymany będzie ruch do ul. Starowiślnej. To duża zmiana, ale ma uchronić kwartał przed kierowcami używającymi wąskich uliczek Kazimierza do tranzytu.

Jeden kierunek ruchu zostanie wprowadzony również na ul. Halickiej (od ul. Przemyskiej do ul. Miodowej). Dodatkowo na ul. Dietla, na skrajnych pasach pomiędzy ul. Krakowską i Starowiślną, wyznaczone zostaną miejsca do parkowania dostępne nocami (pomiędzy godz. 22 a 7) i weekendy.

Wszystkie wprowadzane zmiany dokonywane są z myślą o mieszkańcach Krakowa, tak by nawet w najbardziej turystycznych dzielnicach, utrzymać komfort poruszania się po chodnikach i ulicach. Rosnąca popularność Krakowa wśród turystów sprawia, że władze miasta muszą coraz częściej szukać rozwiązań, które pozwolą zachować otwartość na gości i jednocześnie utrzymać atrakcyjność dzielnic turystycznych dla mieszkańców.

0