AMS SA w kategorii „Donator”, Es-System SA w kategorii „Sponsor” i Radio Kraków w kategorii „Patron medialny” – to zwycięzcy Konkursu Mecenas Kultury Krakowa 2017, którzy zostali uhonorowani złotymi statuetkami. Jego wyniki poznaliśmy w poniedziałek, 8 października, podczas uroczystości w sali Obrad Rady Miasta Krakowa. W tym roku tytuły zostały przyznane po raz 22.

Tytuł Mecenasa Kultury Krakowa 2017 i srebrne statuetki z rąk prezydenta Jacka Majchrowskiego otrzymali: w kategorii „Donator” – Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne, w kategorii „Sponsor” – Tauron Polska Energia SA oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak sp. z o.o., w kategorii „Patron medialny” – „Głos. Tygodnik Nowohucki”. Brązową statuetką w kategorii „Donator” zdobył Woblink.com.

– Kraków jest miejscem, gdzie kultura rozwija się w sposób szczególny, prężny i wyjątkowy. Powstają nowe muzea, teatry, festiwale i wystawy. Można powiedzieć, że nie ma dnia, w którym by coś się nie działo. Ta działalność nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc podmiotów zewnętrznych. Miasto oczywiście wspiera kulturę, ale tak naprawę większość wydarzeń odbywa się dzięki wsparciu medialnym i finansowym Mecenasów. Chciałem podziękować za to wspieranie, to dzięki Państwu Kraków jest miastem kultury – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Nominację do tytułu „Mecenas Kultury Krakowa Roku 2017” w kategorii „Donator” za stałe i znaczące współfinansowanie instytucji i wydarzeń kulturalnych związanych z Krakowem tytuł uzyskała PGE Energia Ciepła SA. Natomiast nominacje w kategorii „Sponsor” za najciekawszą formę i efektywność mecenatu uzyskały: Krakowski Park Technologiczny i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA.

W tym roku wpłynęło 36 wniosków o przyznanie tytułu Mecenas Kultury Krakowa za rok 2017: 18 w kategorii „Donator”, 15 w kategorii „Sponsor” i 3 w kategorii „Patron Medialny”. W kategorii za działania na rzecz ochrony zabytków – nie wpłynął żaden wniosek.

Tytuł „Mecenas Kultury Krakowa” przyznawany jest corocznie za poprzedni rok kalendarzowy w czterech równorzędnych kategoriach:

  • „Donator” – za stałe i znaczące współfinansowanie instytucji i wydarzeń kulturalnych związanych z Krakowem (np. darowizny, dotacje) – kategoria oceniana według kryterium wysokości wkładu finansowego i ciągłości mecenatu nad jednym podmiotem lub przedsięwzięciem;
  • „Sponsor” – za najciekawszą formę i efektywność mecenatu – kategoria ustalona według kryterium najlepszego i niekonwencjonalnego pomysłu;
  • „Za działania na rzecz ochrony zabytków” – tytuł przyznawany jest osobom lub podmiotom, które w danym roku kalendarzowym zainwestowały własne środki finansowe na rewaloryzację lub restaurację zespołów, obiektów zabytkowych lub ich części, albo dzieł sztuki zlokalizowanych na terenie miasta Krakowa;
  • „Patron medialny” – wybór według swobodnego uznania Bractwa, przy uwzględnieniu liczby i jakości przedsięwzięć o charakterze medialnym.