Święta Bożego Narodzenia w Krakowie trudno sobie wyobrazić bez tradycyjnej żywej szopki. W Wigilię plac przy ul. Franciszkańskiej 4 znów zamieni się w krakowskie Betlejem. Przez całe święta będzie można zobaczyć żywe zwierzęta otoczone postaciami Świętej Rodziny, a także wziąć udział w kolędowaniu i obejrzeć jasełka.

Bracia franciszkanie zapraszają krakowian do wspólnego radosnego świętowania. W Wigilię o godz. 22.30 życzenia świąteczne mieszkańcom złoży przy szopce abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Później odbędzie się wspólne kolędowanie pod przewodnictwem zespołu Fioretti, a o północy – tradycyjna pasterka w Bazylice św. Franciszka z Asyżu.

W Boże Narodzenie, 25 grudnia, o godz. 14.30 będzie można obejrzeć jasełka w wykonaniu uczniów szkoły w Poskwitowie. Potem zaplanowano kolędowanie, kolejno pod przewodnictwem perkusyjnego zespołu kolędowego „Wołki i Osiołki” (godz. 15.15), zespołu Ku Chwale z Nowego Sącza (godz. 16.30) oraz franciszkańskiego zespołu Fioretti (godz. 18.00).

W święto świętego Szczepana, 26 grudnia, również czeka krakowian wiele atrakcji. O godz. 14.00 będzie można usłyszeć kilka ciekawostek o Bożym Narodzeniu. O godz. 14.30 rozpocznie się kolędowanie z zespołem Jakubowe Muszelki z Więcławic Starych, a o godz. 15.30 na scenie jasełka wystawi Niezależne Domostwo „San Damaino” z Chęcin. Do wieczora będzie można też kolędować – o godz. 16.30 z kwartetem C.D.N., a o godz. 18.00 z zespołem NaNowo.

Tradycyjnie odwiedzający żywą szopkę będą mogli ogrzać się przy gorącej kawie i herbacie w klasztorze, w auli bł. Jakuba Strzemię. Franciszkanie zapraszają na ciepłą herbatę, kawę i ciastko, rozmowę, a także kiermasz książek.

Tradycja franciszkańskiej żywej szopki narodziła się we włoskiej miejscowości Greccio, gdzie w 1223 r. św. Franciszek postanowił przybliżyć ludziom Boga, który w ubóstwie rozpoczął wielkie dzieło odnowy świata. Franciszkanie przenieśli tę tradycję do Polski w 1992 roku.